Yatırımcılar Haftada 1,6 Milyar Dolarlık XRP Yatırımı Yaptı !

Kripto topluluğu, Ripple ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki yasal savaşın ortasında XRP’nin fiyat hareketini yakından takip ediyor. XRP, dava sürecindeki düzenleyici belirsizliğe rağmen, Ripple’ın SEC ile olan yasal mücadelesinde elde ettiği başarılarla olumlu bir fiyat performansı sergiliyor.

Geçen hafta XRP, %8’den fazla değer kazanarak 0,5 dolar sınırını aştı. Bu fiyat artışıyla birlikte, XRP’nin piyasa değeri 12 Mayıs’ta 22,2 milyar dolar iken 19 Mayıs’ta 23,8 milyar dolara yükseldi. Basın anında, XRP önceki 24 saatte %2,83 artarak 0,46 dolardan işlem görüyordu. Yıl başından bu yana piyasa değerine göre altıncı en büyük kripto para birimi olan XRP, %35‘in üzerinde bir kazanç elde ederek, zorlu bir 2022 yılının ardından daha geniş kripto pazarı için güçlü bir toparlanma sinyali veriyor. XRP’nin fiyat artışlarının büyük bir kısmı, Ripple’ın SEC’e karşı önemli bir zafer elde etmesinin ardından gerçekleşti.

ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres’in SEC’in Hinman belgelerini mühürleme girişimini engellemesinden sonra 17 Mayıs’ta XRP, %4’ün üzerinde değer kazandı. Bu karar, SEC’in eski Bölüm Direktörü William Hinman’ın Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’in menkul kıymet olmadığına dair beyanlarını içeren belgelerin açıklanmasını engellemeyi amaçlıyordu. Kararın nüshası, eski savunma avukatı James K. Filan tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Kararın ardından Ripple ve SEC’in düzeltilmiş ifşası için potansiyel bir tarih belirlendi. Filan’ın ayrı bir tweet’ine göre, Eylül 2022 tarihli bir mahkeme kararına göre, her iki tarafa da mühürleme kararının ardından tam olarak 21 gün süre tanındı ve “Yargılama belgelerinin mühürleme kararına uygun olarak düzeltilmiş versiyonlarını kamuoyuna sunmaları” gerekiyor. Bu da belgelerin muhtemelen 6 Haziran’a kadar açıklanacağı anlamına geliyor.