Kripto Düzenlemesi: Küresel Menkul Kıymetler Gözlemcisi Hükümetleri Eyleme Çağırıyor !

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, 23 Mayıs’ta ülkelerin kripto endüstrisi için düzenleyici politikalar geliştirmelerine veya uyarlamalarına yardımcı olacak 18 temel tavsiye yayınladı.

IOSCO, bugün yayınladığı bildiride kripto para birimlerinin doğası gereği hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel finansal varlıklarla aynı şekilde ele alınması gerektiğini iddia ediyor.

Küresel gözlemci, kripto endüstrisi için düzenleyici politikaların geliştirilmesine veya uyarlanmasına yardımcı olacak 18 temel tavsiye arasında yer alıyor.

Ancak, bu duruş, Birleşik Krallık’taki politikacılar tarafından kripto ticaretinin yüksek riskli endüstriler gibi düzenlenmesi çağrısında bulunanlarla çelişiyor. IOSCO’nun standartları, çıkar çatışmaları, piyasa manipülasyonu, sınır ötesi düzenleyici işbirliği, kripto varlık saklama, operasyonel riskler ve teknolojik riskler gibi konuları kapsamaktadır. Gözlemci ayrıca perakende yatırımcılara yönelik erişim, uygunluk ve dağıtım gibi haklar hakkında da görüş bildirdi.

IOSCO, düzenleyicilerin mevcut çerçeveler içinde kripto para birimlerini ele almaları ve eksiklikler varsa yeni çerçeveler geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Bu çerçeve, “kripto varlık ticareti, diğer kripto varlık hizmetleri ve kripto varlıkların ihraç edilmesi, pazarlanması ve satılması”nı kapsamalıdır. “Düzenleyici yaklaşım, yatırımcı koruması ve piyasa bütünlüğü için gerekli olanlarla aynı veya tutarlı olan düzenleyici sonuçlara ulaşmayı hedeflemelidir.” Ayrıca, IOSCO, kripto şirketlerinin genellikle birden fazla yetki alanında faaliyet gösterdiğini ve düzenleyicilerin tutarlı bir küresel yaklaşım benimsemesi gerektiğini belirtti. Bu konuda, düzenleyicilerin bu şirketlerin etkin bir şekilde denetlenebilmesini sağlamak için “ikili çok taraflı işbirliğini uygulama bağlamının ötesinde düşünmeleri” gerektiğini belirten IOSCO, İngiltere’deki politikacılar tarafından yakın zamanda önerilen yaklaşıma tam ters bir tavsiye verdi.

Kripto parada 'şişir boşalt' oyunu - Son Dakika Haberleri