Güney Kore Yasa Tasarısını Onaylayarak Yetkililerin Bitcoin Varlıklarını ifşa Etmesini Sağladı !

Güney Kore hükümeti, kripto para birimleri hakkında rapor vermeyi zorunlu kılmak için yeni yasalarla ilerliyor. Güney Kore Ulusal Meclisi, milletvekillerini ve üst düzey kamu görevlilerini kripto varlıkları hakkında rapor vermeye zorunlu kılan bir yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Tasarı, 25 Mayıs’ta yapılan genel kurul toplantısında milletvekilleri tarafından onaylandı.

Yasa tasarısı kapsamında Ulusal Meclis Yasası ve Kamu Hizmeti Etiği Yasası’nda değişiklikler yapıldı. Millet Meclisi Kanunu’nda yapılan değişiklik, 269 milletvekilinin oybirliği ile kabul edildi. Kamu Hizmeti Etik Yasası’nda yapılan değişiklik ise 268 milletvekilinin desteğini aldı.

Ulusal Meclis Yasasında yapılan değişiklikle kripto para birimleri resmi olarak milletvekillerinin kayıtlı mülkler listesine eklenecek. Kamu Görevlileri Etik Yasası’nda yapılan değişiklik ise üst düzey kamu görevlileri ve Ulusal Meclis üyelerinin kripto para birimi varlıklarını ifşa etmelerini zorunlu kılacak. Bu yasal düzenlemeler, bazı Ulusal Meclis üyelerinin büyük miktarlarda kripto para birimi taşıdığı bir skandala yanıt olarak geliyor.

Güney Kore hükümeti, bu soruna hızlı bir şekilde yanıt vermek amacıyla “Kim Nam-guk Önleme Yasası” olarak da bilinen yasal bir girişim başlattı. Bu yasal değişiklik, üst düzey yetkililerin servet raporlarına 760 doların üzerindeki tüm kripto varlıklarını dahil etmeyi hedefliyor.

Yeni mevzuatın Aralık 2023’te yürürlüğe girmesi planlanıyordu, ancak bazı milletvekilleri, değişikliğin Temmuz ayına kadar uygulanmasını talep etti.

Güney Kore'de Bitcoin (BTC) Yerine Altcoinlere Akın Ediyorlar! - Kripto  Piyasası