Bitcoin Fiyatı Fed Başkanı’nın FOMC Basın Konferansındaki Açıklamalarından Destek aldı !

Raporlara göre, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın dünkü FOMC basın toplantısında yaptığı açıklamaların Bitcoin’in (BTC) fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor. Powell, 3 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen iki günlük FOMC toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında ABD bankacılık sektöründeki son gelişmeleri, Fed’in çift görevini ve ABD ekonomisini konuştu.

FOMC, Federal Reserve Sistemi’nin Yedi Yönetim Kurulu Üyesi, Federal Reserve Bankası New York Şubesi Başkanı ve dört dönüşümlü olarak bir yıl süreyle görev yapan Rezerv Bankası Başkanları gibi on iki üyeden oluşur. Komite, ekonomik ve finansal koşulları değerlendirmek, para politikasını belirlemek ve uzun vadeli hedeflere yönelik riskleri değerlendirmek için yılda sekiz kez toplanır. Oylama hakkı olmayan Rezerv Bankası Başkanları da tartışmalara katılır.

Powell, Mart ayının başından bu yana bankacılık sektöründeki gelişmeleri kabul ederken, benzer olayların gelecekte yaşanmasını önleme konusundaki Fed’in taahhüdünü yeniden vurguladı. Ayrıca Silicon Valley Bank’ın bankacılık denetimi ve düzenlemesiyle ilgili incelemesinin yayınlanmasının ardından kuralların ve denetim uygulamalarının ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Powell, maksimum istihdam ve istikrarlı fiyatları teşvik etme konusundaki Fed’in taahhüdünü vurgularken, yüksek enflasyonun oluşturduğu zorluklara da dikkat çekti. Fed’in %2 enflasyon hedefine ulaşma taahhüdünü yineleyerek, fiyat istikrarının ekonomi ve iş piyasası için önemini vurguladı.

FOMC, politika faizini çeyrek puan artırarak ve 2022‘nin başından bu yana faiz oranları beş puan arttı. Fed, menkul kıymetlerinin tutarını azaltmaya devam edecek ve gelecekteki politika sıkılaştırmasını belirlemek için veri odaklı bir yaklaşım benimseyecek.

ABD ekonomisi geçen yıl önemli bir yavaşlama yaşadı, gerçek GSYİH büyümesi %0.9‘a düştü ve 2023‘ün ilk çeyreğinde %1.1‘e yükseldi. Yüksek mortgage ve faiz oranlarının iş yatırımını etkilemesi nedeniyle konut sektörü hala zayıf durumda.