Cosmos Hub Güvenliği Artırmak İçin ATOM Enflasyonunu Azaltmaya Karar Verdi!

Teklif, %41,1’in lehte, %38,5’in aleyhte oy oranıyla kıl payı kabul edildi.

Cosmos Hub’ın yönetim organı, Cosmos’un yerel tokeni ATOM’un maksimum enflasyon oranını %14’ten %10’a çekme önerisini onayladı. Bu teklif, ATOM’un yıllık staking getirisini yaklaşık %19’dan %13,4’e düşürecek.

Cosmos Hub, Cosmos ağı içindeki birincil blok zinciri olan birbirine bağlı blok zincirler sistemidir. ATOM tokenı, staking, yönetişim ve işlem ücretleri için kullanılır.

Teklif, beklenenden farklı olarak son teslim tarihinden kısa bir süre önce onaylanmıştı. Enflasyonun yüksek seviyelerinin Cosmos Hub’ın güvenlik açısından gereksiz harcamalarına neden olduğu ve doğrulayıcıların %10’a düşürülen enflasyonla hala kârlı olabileceği belirtilmiştir. Teklifin lehine en çok oy alan Zero Knowledge Validator, desteğini enflasyonun uzun vadede Atom fiyatını zayıflattığı ve kullanımını kısıtladığı görüşüne dayandırdı.

Muhalefet oyunu veren AllNodes, değişikliğin küçük doğrulayıcıları olumsuz etkileyebileceğini ve işletmeleri zarara uğratabileceğini savundu.

Cosmos Hub, kısa süre önce, kullanıcıların ATOM fonlarını kaldırarak önceki 21 günlük tahvil çıkarma dönemini atlatmasına olanak tanıyan bir likit staking modülünü piyasaya sürdü. Bu yükseltme sayesinde, stake edilmiş ATOM’lar, getirilerden ödün vermeden Cosmos merkezi olmayan finans ekosisteminde kullanılabilecek.

Introduction | Cosmos Hub