Bank of England Dijital Sterlin Tasarımında Akademisyenleri İşe Alıyor!

İngiltere Merkez Bankası (BoE), yeni oluşturulan merkez bankası dijital para birimi danışma grubu için akademisyenleri istihdam etme yoluna gidiyor.

BoE, yeni kurulan Akademik Danışma Grubu için akademisyenler arayarak merkez bankası dijital para birimi konusunda uzman görüşlerine ve bilgi birikimine değer veriyor.

Banka tarafından yapılan açıklamada, “Para politikası, finans, rekabet ekonomisi, endüstriyel organizasyon, davranış bilimi, hukuk, inovasyon teorisi, pazarlama ve iş gibi çeşitli alanlardan gelen uzmanları dijital sterlin üzerindeki çalışmalarımızla bir araya getireceğiz” denildi.

BoE, akademisyenlerden “merkez bankası dijital para birimi tasarımı, uygulaması ve işletilmesinin pratik zorluklarını anlamalarını” istiyor. CBDC Akademik Danışma Grubu, karar alma yetkisine sahip olmayacak; bilgi ve araştırma paylaşımı için bir platform olarak hizmet edecektir. BoE, “Bu grup aracılığıyla, perakende CBDC ile ilgili çeşitli konularda uzman akademik görüşler oluşturmayı ve disiplinler arası tartışmaları teşvik etmeyi amaçlıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Birleşik Krallık, Şubat ayında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) danışmanlığı başlattı. Henüz bir CBDC uygulamasına yönelik kesin bir karar alınmasa da, “gelecekte dijital sterline ihtiyaç duyulacağı” sonucuna varıldı. Şu anda projenin çalışmaları tasarım aşamasına geçmiş durumda. BoE, “Gelecek 2-3 yıl içerisinde dijital sterlin için gerekli teknoloji ve politika gerekliliklerine bakacağız” şeklinde planladıklarını belirtti.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, Şubat ayında başlatılan danışmanlık hakkında yaptığı açıklamada, “Nakit kullanımı devam edecek olsa da, İngiltere Merkez Bankası tarafından desteklenen bir dijital pound, güvenilir, erişilebilir ve kullanımı kolay yeni bir ödeme yöntemi olabilir” dedi.

İngiltere, Türkiye'ye sınır dışı işlemlerini... | Rudaw.net