Ripple Ödemelerde Bank for International Settlements İle İşbirliği Yapıyor!

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), 9 Ağustos tarihinde Ripple’ı (XRP) “sınır ötesi ödemelerde işbirliği ve uyum görev gücü”nün resmi üyesi olarak ilan etti.

Bu özel görev gücü, 33 üyeden oluşmakta ve Avrupa Merkez Bankası Genel Piyasa Altyapısı ve Ödemeler Direktörü Ulrich Bindseil’in liderlik ettiği “BIS Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi”nin bir parçasını oluşturmaktadır.

BIS Genel Müdürü Agustín Carstens, konuyla ilgili olarak şunları ifade etti: “Kamu ve özel sektör arasındaki katılım ve işbirliği, G20 sınır ötesi ödemeler programının temel taşlarından biridir. Ödeme sistemlerindeki gelişmeler ve sınır ötesi ödemelerin altyapısının iyileştirilmesi, küresel düzeyde koordinasyon, işbirliği ve çeşitli kamu ve özel sektör paydaşlarının katılımını gerektirmektedir.”

Carstens ayrıca şunları ekledi: “CPMI, bu programın başarısı için hem stratejik bir perspektif sunmak hem de gerekli konu uzmanlığını sağlamak amacıyla ilgili tarafları çalışma grupları, atölyeler, danışma görüşmeleri ve anketler yoluyla bir araya getirme çabasındadır.”

BIS, uluslararası bir finansal kuruluş olup, üye merkez bankalarının yönettiği bir organizasyondur. Temel amacı, merkez bankalarına bankacılık hizmetleri sunmak ve uluslararası mali ve parasal işbirliğini geliştirmektir. Bu yeni işbirliği, hem Ripple’ın ödeme teknolojilerine olan katkısını hem de BIS’in finansal altyapı ve düzenlemelerdeki liderliğini bir araya getirerek uluslararası ödeme sistemlerinin gelişimine önemli bir ivme kazandırmayı amaçlamaktadır.