Binance El Salvador’un İlk Tam Lisanslı Kripto Borsası Oldu!

Kripto borsası Binance, El Salvador’un ilk tam lisanslı kripto borsası olarak faaliyet gösterme hakkını kazandı. Binance, Bitcoin Hizmet Sağlayıcı (BSP) ve Dijital Varlık Hizmet Sağlayıcı (DASP) lisanslarını alarak El Salvador’da özel kripto ürünleri ve hizmetleri sunma yetkisine sahip oldu.

El Salvador, dünya genelinde bir ilk olarak 2021’de Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı olarak kabul etti. Binance ise El Salvador’da verilen iki kilit lisansla ülkenin ilk tam lisanslı kripto borsası oldu. Binance ekibinin Salı günü yaptığı açıklamaya göre, borsa El Salvador Merkez Bankası (Banco Central de Reserva) ve Dijital Varlıklar Komisyonu (Comisión Nacional de Activos Digitales) tarafından verilen lisansları elde etti.

Binance Latin Amerika Başkanı Min Lin, yaptığı açıklamada, “Binance olarak, küresel standartları desteklemek amacıyla dünya genelinde düzenleyici kurumlarla iş birliği yapmaya devam ederken, El Salvador’daki bu lisansları almanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Binance, elde ettiği lisansların ve resmi duyurunun, düzenleyicilerin gereken tüm incelemeyi tamamlamasının ardından geldiğini ve Binance’in yasal uyumluluk konusundaki çabalarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Binance, El Salvador’a lisans veren veya kayıt statüsü tanıyan birkaç ülke arasında yer alıyor; bu ülkeler arasında İtalya, Fransa, İspanya, İsveç ve Dubai de bulunuyor.

Binance Kolombiya, Orta Amerika ve Karayipler Genel Müdürü Daniel Acosta da son onay hakkında yorum yaparak, bu lisansların Binance’in El Salvador’daki müşterilere özelleştirilmiş ürün ve hizmetler sunma yeteneğini genişletmesine olanak tanıdığını ve kripto varlıklarının ülkede benimsenmesini desteklemeyi amaçladığını belirtti.

Binance, Haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildi ve bazı ülkelerde düzenleyici sorunlar nedeniyle hizmetlerini durdurmak zorunda kaldı. Ancak aynı zamanda, genişleme çabalarını Japonya gibi ülkelerde de sürdürmeye devam etti.

Binance El Salvador'da Kripto Lisansı Alarak Bir İlke İmza Attı | Paratic