Fed ABD Bankalarının Kripto Faaliyetlerini Denetlemek İçin Program Başlattı!

ABD Merkez Bankası’nın yeni kripto rehberliği, önceki politikadan sapma içermese de, Fed’in bankalardan beklentilerini ayrıntılandıran bir adım olarak değerlendiriliyor. ABD Federal Rezervi, bankaların kripto faaliyetlerini denetlemek amacıyla yeni bir program başlatıyor ve yetkisi altındaki borç verenlerin dijital varlık işlemlerine girmeden önce onay almaları gerekliliğini daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

Salı günü açıklanan bu adım, kripto bankacılığına ilişkin herhangi bir kuralı değiştirmediği gibi, merkez bankasının denetim yaklaşımını nasıl ele almayı planladığını tanımlıyor. Ayrıca, kripto sektörüyle yapılan anlaşmaları, Fed’in dijital varlık uzmanlarından oluşan yeni “Yeni Faaliyetler Denetim Programı” çerçevesine dahil ediyor. Bu program, düzenleyicinin mevcut denetçileriyle birlikte çalışacak. Fed ayrıca, denetim altındaki bankaların stablecoin’lerle ilişkili olarak ön onay almak için nasıl adımlar atmaları gerektiğine dair daha kapsamlı bir açıklama yayınladı. “Dolar jetonları üreten, elinde bulunduran veya işlem yapan” kurumların, bunu “güvenli ve sağlam bir şekilde” yapabileceğini önceden ispatlaması ve Fed’in onayını alması gerekecek. Bu izin süreci zorlu olabilir, çünkü her bankanın faaliyet risklerini tanımlayabilmesi, ölçebilmesi, izleyebilmesi ve kontrol edebilmesi gerekecek. Fed, kara para aklama, müşteri kaçakçılığı, bilgisayar korsanlığı gibi güvenlik açıklarını arayacak.

Merkez bankasının duyuruları, Ocak ayında yayınladığı kripto rehberliğini güçlendirmeyi amaçlıyordu ve Salı günü yapılan açıklamalar, PayPal’ın kendi stablecoin’ini çıkaracağına dair haberlerin hemen ardından geldi.

ABD bankacılık düzenleyicileri, bu yaklaşımla bankacılık sistemi ile kripto sektörü arasında önemli bir denge sağlamayı hedeflediklerini açıkça ifade etmiş olsalar da, borç verenlerin kendi yakın denetimleri altında denemelerine izin verme konusunda ısrar ediyorlar. Fed, yeni Yeni Faaliyetler Programı’nın her bir bankanın dijital varlık riskinin ne zaman gözden geçirileceğini belirleyeceğini ifade etti.

Düzenleyiciye göre, “denetim seviyesi ve yoğunluğu, denetlenen her bankacılık kuruluşunun yeni faaliyetlere katılım düzeyine bağlı olarak değişecektir.”

Bu arada, merkez bankası yeni programının “düzenleme ve denetimin finansal hizmetlere erişimi ve sunumunu iyileştiren yeniliklere izin vermesine yardımcı olacağını” vurguladı.

Fed, kripto bankalarının merkez bankacılığı sistemine dokunması için yolu  açtı - Ekonomi Haberleri