Binance’de Fiyat Aniden %99 Düştü, Olay Şaşkınlık Yarattı

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından olan Binance’de geçtiğimiz saatlerde çok ilginç bir olay yaşandı. Waves’in fiyatı anlık olarak 2.7 dolar olarak gözükürken, aniden yüzde 99.9 düşerek 0.00052 dolara indi. Sonrasında Waves hızlı bir toparlanma sürecine girip aynı fiyatı yakalasa da, herkesin akıllarında soru işaretleri belirdi. Yaşanan bu durumun asıl sebebi olarak 506.000 Waves satmak isteyen bir balinanın, satış emri vermesin gösterildi.

Verilen ani bir satış emri Binance borsası üzerinde WAVES/BTC işlem çiftindeki tüm emirleri temizlediği öne sürülüyor. Bu olaydan herkesin çıkarması gereken iki büyük önemli ders mevcut. Bunlardan bir tanesi alış veya satış emri verirken son derece dikkatli olmak. İkinci ders ise, olası böyle durumlarda anlık düşen fiyat seviyesinden alım emri vermek.

Geçtiğimiz Aralık ayında hatırlıyoruz ki Coinbase Pro platformunda Ethereum 100 dolardan bir anda 13 dolar gerilemişti. Fiyat seviyesi aynı Wavesde olduğu gibi eski haline kısa sürede geri dönmüştü. 2017 yılında da benzer bir durum GDAX platformu üzerinde gözlenmişti.