CFTC Başkanı DeFi Platformları Hakkında Açıklama Yaptı !

CFTC Başkanı Rostin Behnam, DeFi platformlarıyla ilgili açıklamalar yaparak, bu platformların ABD yasaları tarafından düzenlenebileceğini belirtti.

Behnam, merkeziyetsiz kripto borsalarının CFTC veya SEC tarafından düzenlenebileceğini ifade ederek, “Kurum yok, birey yok, sadece kod var, bunu düzenleyemezsiniz, kendi kendini etkiliyor” şeklindeki yaygın düşüncenin yanlış olduğunu vurguladı. Asıl önemli olanın, ABD müşterilerine sunulan hizmetler ve riskler olduğunu belirten Behnam, ABD yasalarının zaten neredeyse tüm dijital varlıkları kapsadığını ve yasal analizlerin bu temel üzerine yapıldığını söyledi.

CFTC Başkanı Behnam, merkeziyetsiz kripto borsalarının düzenlenmesi konusunda kötü niyetli aktörlere karşı önlemler alacaklarını ve yasal yetkileri dahilinde hareket edeceklerini belirtti. Behnam ayrıca, kripto piyasalarının nakit kısmını denetleme yetkilerinin sınırlı olduğunu ve bu alanda dolandırıcılık veya manipülasyon durumlarında müdahale edebildiklerini ifade etti.

CFTC, Mart ayında merkezi bir borsa olan Binance’e ABD’de emtia borsası olarak kayıt yaptırmadan iş yapmakla ilgili dava açmıştı. Behnam, kripto varlıkların menkul kıymetler mi, emtialar mı olduğunu belirlemek için Howey Testine başvurduklarını ve bu testin yasal analizlerinin temelini oluşturduğunu söyledi.

Over a Fifth of Cases in CFTC's 2022 Crackdown Were Crypto-Related