Ethereum ‘Dencun’ Güncellemesiyle Veri Ücretlerini Düşürdü!


Yükseltmenin önemli bir parçası, Ethereum’da veri depolamak için “proto-danksharding” olarak adlandırılan yeni bir alanın etkinleştirilmesidir; bu, blockchain üzerinde normal işlemlerden ayrılan ve daha düşük maliyetli özel bir alana imkan tanır. Ethereum, Bitcoin’den sonra en büyük ikinci blockchain olarak bilinir ve Arbitrum ve Polygon gibi katman-2 olarak adlandırılan ağlarda veri ücretlerini düşürerek büyümeyi teşvik etme hamlesi olan ve merakla beklenen “Dencun” yükseltmesini etkinleştirdi.


Teknik olarak bir blockchain terimi olan Dencun yükseltmesi, Ethereum dönemi 269.568’de 13:55 UTC’de (09:55 ET) tetiklendi ve 14:10 UTC’de tamamlandı. Ethereum blok zincirinin yerel kripto para birimi olan Ether’in (ETH) fiyatı, yükseltmenin ardından çok az değişti. Son 24 saatte ETH fiyatı %0,5 düşüşle 3.968 dolara geriledi. Kripto para birimi, CoinDesk 20 Endeksi’nde aynı dönemdeki %49’luk artışla senkronize olarak geçen ay yaklaşık %50 oranında değer kazandı. Yükseltmenin önemli bir unsuru, blok zincirinde veri depolamak için “bloblar” olarak adlandırılan, normal işlemlerden ayrılan ve daha düşük maliyetli özel bir alan sağlamaktır.

Ethereum’un neredeyse bir yıldaki en büyük yükseltmesi olarak kabul edilen bu güncelleme, blockchain tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak görüldü; Ethereum, yüksek işlem ücretleriyle mücadelede yeni bir çağ başlatarak ve en büyük katman-2 ağların blockchain’in ölçeklendirilmesindeki değişikliklerden yararlanmasını sağlayarak büyük bir ilerleme kaydetti. EthStaker ve Ethereum Vakfı tarafından düzenlenen resmi izleme partisinde Offchain Labs’ın çekirdek geliştiricisi Terence Tsao, bazı büyük toplamaların ağın daha istikrarlı hale gelmesini bekleyerek Ethereum’a veri blobları göndermeyi ertelediğini belirtti. Arbitrum Vakfı’nın X hesabı, önümüzdeki 24 saat içinde bloblardan yararlanmaya başlayacağını belirtti.

Why Analysts Are Bullish on the Ethereum Dencun Upgrade - Decrypt