Solana ETF’inde Artan Umutlar!

Trilyon dolarlık varlık yöneticisi Franklin Templeton, yaptığı X gönderisinde Solana ağına övgüler yağdırarak Solana ETF’i için umutların artmasına neden oldu.

Franklin Templeton, resmi X hesabından 16 Ocak tarihinde yaptığı paylaşımda, Anatoly Yakovenko’nun liderliğindeki Solana ekosisteminde gerçekleşen bir dizi gelişmeden etkilendiğini belirtti:

“Anatoly’nin liderliğindeki Solana ekosistemi, bilgi asimetrisini azaltan merkeziyetsiz blok zincirlerinin güçlü bir kullanım örneği olarak görüyoruz.” Firma, Solana’nın son çeyrekteki önemli gelişmelerini, merkeziyetsiz finans (DeFi), altyapı ağları, non-fungible token (NFT) inovasyonları ve hatta memecoin büyümesi olarak sıraladı.

Franklin Templeton, Solana ağının yeni Dogwifhat (WIF) memecoin’ine de atıfta bulunarak, X’teki mevcut lazer gözlü profil fotoğrafını Benjamin Franklin’in örgü şapka taktığı bir fotoğrafla değiştirmekle ilgili şaka yaptı.

Varlık yöneticisi, Ethereum ağına, Bitcoin Ordinals’e, BTC tabanlı katman 2 ağlara ve katman 1 ağlara da atıfta bulunurken, Franklin Templeton dijital varlıklar ekibinden gelen övgülerin çoğunun Solana’ya yönelik olduğunu belirtti.

Solana ağına yöneltilen övgüler, X’teki birçok kripto topluluğu üyesinin Franklin Templeton’ın gelecekte bir Solana ETF ürünü çıkarmayı düşündüğünü düşünmesine neden oldu.

Anonim X kullanıcısı nxxn, “Tamam beyler. Sırada Solana ETF’i var” paylaşımında bulundu.

Bitcoin savunucusu Lex ise Solana tabanlı bir ETF’in yalnızca an meselesi olduğunu ima etti. Spot Bitcoin ETF’lerin 11 Ocak tarihinde piyasaya sürülmesinden bu yana sektördeki pek çok kişi, Ether ve XRP de dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerinin ETF ürünleri konusunda umutlanmaya başladı.

Analistlere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Mayıs ayı civarında onaylanmayı bekleyen birkaç spot Ether ETF’i bulunuyor.

Franklin Templeton, spot Ether ETF’i için başvuruda bulunmamış olsa da Ethereum ekosistemine yönelik olumlu duygularını paylaşmaktan çekinmedi:

“ETH ve ekosistemi konusunda heyecanlıyız. Son zamanlarda yaşanan krizlere rağmen Ethereum ekosistemini ileriye taşıyacak birçok itici güç olması nedeniyle ağ açısından parlak bir gelecek öngörüyoruz.” EIP-4844 aracılığıyla rollup’ların bloklara daha ucuz bir şekilde veri eklemesine olanak tanıyan Protodank Sharding mekanizması ve ödül kazanmak için stake edilmiş Ether’i geri dönüştürme süreci olan restaking sistemi, Franklin’in Ethereum ağında heyecan duyduğunu söylediği dört gelişmeden ikisi oldu.

Franklin, diğer katman 1 blok zincirlerini izlemeye devam ettiğini vurguladı. Firma, bunların hangi ağlar olduğunu belirtmese de bazılarının “büyük potansiyele” sahip olduğunu ifade etti.

Solana (SOL) Fiyatı Neden Yükseliyor! - Coin Mühendisi