Valkyrie CIO Bitcoin ETF Onayının Kasım Ayı Sonunda Gelebileceğini Bekliyor!

Bu arada, Bitwise’ın baş yatırım yetkilisi, onay alındıktan sonra 50 milyar dolarlık giriş olacağını öngördü.

Valkyrie Baş Yatırım Sorumlusu (CIO) Steven McClurg, 2 Kasım’da ETF.com’a, düzenleyicilerin ay sonuna kadar spot Bitcoin ETF’sini onaylayabileceklerini söyledi.

McClurg, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önümüzdeki haftalarda çeşitli spot Bitcoin ETF başvuru sahiplerine yorum için ikinci bir talep göndermesini beklediğini söyledi. SEC daha önce Eylül ayının sonundan itibaren yorum talebinde bulunmuştu. Valkyrie’nin bu hafta kendi dosyasında bir güncelleme sunduğu bildirildi.

CIO, SEC’in bu yeni talepleri göndermesinin ardından gerekli 19b-4 başvurularını Kasım ayı sonunda onaylayabileceğini söyledi. Bu başvurular, borsaların söz konusu spot Bitcoin (BTC) ETF’lerini listelemesine izin verecek önerilen kural değişiklikleriyle ilgilidir. ETF.com ayrıca Bitwise CIO’su Matt Hougan’dan da şirketinin bir spot Bitcoin ETF başlatma planlarından “umutlu” olduğunu belirten bir açıklama aldı.

Hougan belirli konular hakkında yorum yaptı ve “piyasa manipülasyonunun hâlâ potansiyel bir engel olduğunu” belirtti ve “gözaltının [zorunlu olarak] bir çözüm olmadığını” belirtti. Diğer başvuru sahipleri, özellikle Coinbase ile gözetim paylaşımı anlaşmaları yaparak piyasa manipülasyonu ile ilgili sorunları çözmeye çalışsa da, Bitwise bu konuda daha az iyimser. Hougan, Bitwise Eylül ayı sonlarında dosyasını güncellediğinde de benzer açıklamalarda bulunarak bu tür anlaşmaların gereklilikleri karşılamayabileceğini öne sürdü.

Her iki yönetici de bekleyen fonların çekebileceği değer miktarına ilişkin tahminlerde bulundu. McClurg, piyasaya sürüldükten sonraki dört ila sekiz hafta içinde spot Bitcoin ETF’lerine 10 milyar dolarlık talep olacağını öngördü. Bu arada Hougan, beş yıl içinde ağırlıklandırılarak sonraki yıllara doğru 50 milyar dolardan fazla giriş öngörüyordu. Valkyrie Investments ve Bitwise, ABD’de ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını sunmak için yarışan yaklaşık on firma arasında yer alıyor. En son teklif grubu büyük ölçüde, 15 Haziran’da spot Bitcoin ETF başvurusunu sunan büyük varlık yöneticisi BlackRock tarafından yönlendirildi. Diğer birçok umutlu varlık yöneticisi, kendi uygulamalarını BlackRock’unkine göre şekillendirdi.

Diğer yerlerde Grayscale, SEC’i ETF başvurusunu gözden geçirmeye zorlayacak yasal bir zaferle iyimserlik yarattı. Ancak Grayscale’in planı, mevcut GBTC fonunu bir ETF’ye dönüştürmeyi içeriyor ve diğer bekleyen başvuruların çoğundan oldukça farklı.

Valkyrie Investments Refiles Spot-Bitcoin ETF Application with Coinbase as  Surveillance Partner : r/BitcoinIndia