Bitcoin Analistlerinin Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Dönüş İpuçları!

Üç analist, ABD’de faiz oranlarını, Bitcoin fiyatını ve bu fiyatı yukarı çekebilecek faktörleri değerlendirdi. ABD Hazinesi’nin 10 yıllık gösterge tahvil getirisinin son dönemde yükselerek dönemin en yüksek seviyelerine ulaşması, özellikle Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para piyasasına gölge düşürdü.

Tarihsel olarak, yüksek faiz oranlarının Bitcoin için olumsuz etkileri oldu, ve bu tahvil getirilerindeki artışın Bitcoin için ne zaman gerçekleştiği BTC için bir belirsizlik dönemine rastlıyor.

Ancak, faiz oranlarının bu yıl yükselmesine rağmen Bitcoin fiyatı ayakta kaldı. Bununla birlikte, kripto dünyasında düzenleyici kesinlik arayan yatırımcılar beklemek zorunda kaldılar, bu da yeni zirvelere ulaşmayı zorlaştırdı.

Piyasa şu iki önemli olayı sabırsızlıkla bekliyor: Bitcoin ETF’sinin onaylanması ve 2024’ün ikinci çeyreğinde beklenen Bitcoin yarılanması (halving). Ancak Needham analisti John Todaro, yüksek tahvil getirilerinin ani potansiyel yükselişleri sınırlayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Todaro, “Yüksek tahvil getirilerini Bitcoin ve özellikle kripto için olumsuz bir gelişme olarak görüyoruz” dedi.

Todaro, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri dönmesi için para politikasının gevşetilmesi gerektiğine inanıyor. FED Başkanı Jerome Powell kısa süre önce fiyat baskılarının azaldığını kabul etmiş, ancak merkez bankasının %2’lik enflasyon hedefine bağlılığını sürdüreceğini teyit etmişti. Bu durum, Bitcoin’in yukarı yönlü ivmesini daha da zorlaştırabilir. Wolfe Research’de analist olan Rob Ginsberg de benzer düşünceleri paylaşıyor. “Faizler ve reel oranlar yükselmeye devam ederken Bitcoin’in yukarı yönlü ivme kazanması gerçekten zor olacak,” dedi. Ancak Ginsberg, Bitcoin’in 25.000 dolarlık desteğinin üzerinde tutunmaya çalıştığını ve faiz baskısı azaldığında yükselişe geçebileceğini belirtti.

Bu sorunlara rağmen bazı analistler, Bitcoin’in dayanıklılığı konusunda iyimserler. eToro’da analist olan Callie Cox, Bitcoin’in kısmen yüksek faiz oranlarının bir sonucu olarak iyi bir performans sergilemeye devam edebileceğine inanıyor. Cox, FED’in faiz oranlarını dört kez artırdığı bir yılda Bitcoin’in %78’lik bir artış kaydettiğini belirtti.

Cox, bu büyümeyi tahvil getirileri endişeleri nedeniyle altcoinlerden kaçışla ilişkilendiriyor. “Bitcoin, kripto dünyasının güvenli limanı olarak görülüyor,” dedi. Cox, “Kripto paralara yönelik birçok olumlu katalizör olduğunu gösteriyor gibi, ancak tahvil getirileri sektörün üzerindeki olası tehdit oluşturuyor,” diye ekledi.

PlanB, Bitcoin Boğa Piyasasının Devam Ettiğini Düşünüyor - Cointral.com |  Crypto Alım Satım Platformu