Bitcoin ile Nasıl Yatırım Yapılır?

Hisse senedi alım ve satımlarında direkt kullanılabilen Bitcoin hesapları, yöntem değerlerinin; tavan fiyatı üzerinden, borsa yatırımlarında kullanılabilmesini sağlıyor. Hisse senetlerini halka arz eden firmaların ortak satım yöntemi olarak öne çıkan Bitcoin özel para biriminde, komisyonsuz yatırım seçeneğinin kullanılabilmesi ise, anlık kazanç oranlarının yatırım bazında artmasını sağlıyor.

Borsa, kısa vadeli enstrümanlar ve döviz üzerinden yatırımlara konu edilebilen Bitcoin hesaplarında; 21 milyon Bitcoin sınırı, yatırımların farklı alanlarda değerlendirilmesi sağlamak adına geliştirici özellik olarak değerlendiriliyor. Bitcoin hesap sahibi olma zorunluluğu bulunan Bitcoin yatırımlarında, hesap sahibi kullanıcıların; cüzdan, online kart ya da para çekme yöntemlerini kullanabilmeleri için, vade süresi beklemeleri (istisnası kısa vadeli enstrümanlar için yapılan yatırımlar) gerekmiyor. Bitcoin yönteminin, en önemli tercih nedeni olarak kabul edilen vadesiz yatırım özelliğinde, günlük kur değerleri; kullanılan para birimi üzerinden kayıp yaşanmasını ihtimalini, minimum seviyeye indiriyor.

Bitcoin ile Kısa Vadeli Enstrüman Yatırımları

Hisse senedi ve getirisi yüksek borsa yatırımlarını riskli bulan Bitcoin kullanıcıları; emtia borsaları başta olmak üzere, kısa vadeli enstrümanlar üzerinden yatırımlarını katlayabiliyor. Vadesiz kullanım özelliğinin, kısa vadeli enstrümanlarda ürün bazında kullanılabildiği Bitcoin yatırımlarında; vade süresi, enstrümanların açılış ve kapanış değerleri üzerinden belirleniyor. Vade süresi kabul edildikten sonra yatırımlara konu edilebilen Bitcoin hesaplarında; vade süresi bittikten sonra, günlük enstrüman değerleri Bitcoin üzerinden saklanabiliyor ya da diğer para birimlerine dönüştürülebiliyor.

Bitcoin ile Döviz Yatırımları

2011 yılından itibaren, tüm para birimleri karşısında değer kazanan Bitcoin para biriminde; yüksek yatırım düşük kazanç stratejisi uygulayan Bitcoin sahipleri, yatırımlarını döviz alım satım işlemlerinde kullanabiliyor. Gün içinde değişen kurlar için, taban ve tavan fiyatları araştırması yapan yatırımcılar; anlık olarak satın aldıkları Bitcoinleri, hesaplarını kullandıkları para birimlerine dönüştürerek kar marjı oranlarına göre kazanç elde edebiliyor.