Bitcoin Yatırımcılar ETF Beklentilerini ve Makro Ekonomik Verileri Değerlendirirken 30.1K Doları Aştı!

İngiltere Merkez Bankası faiz artışı ve ABD’deki işsizlik başvuruları, piyasalarda sınırlı bir etkiye sahip oldu. Bir kripto yöneticisi, spot bitcoin ETF’sinin onaylanmasının “neredeyse kesin” olduğunu belirtiyor.

Spot bitcoin ETF coşkusunun ardından, piyasa değeri açısından en büyük kripto para birimi olan bitcoin’in (BTC) fiyatı istikrar kazandı. BTC, yakın zamanda yaklaşık 30.180 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Yatırımcı iyimserliği, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un da aralarında bulunduğu üç finansal hizmet şirketinin BTC spot ETF’leri için başvuruda bulunmasının ardından zirveye ulaşmıştı. Ancak daha sonra Perşembe günü erken saatlerde, kripto para birimi koruyucusu BitGo’nun rakibi Prime Trust’ı satın almasını tamamlamasının ardından kısa bir süre için yaklaşık 29.575 dolara düştü. Bununla birlikte, hızla toparlandı.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına alma çabaları ve bunların ekonomik büyüme üzerindeki etkileriyle ilgili artan endişelerin kripto para birimlerinin son dönemdeki yükselişini etkilediğini belirtti. Moya, küresel merkez bankalarının sıkılaşma politikalarının Wall Street’in küresel büyüme görünümüne yönelik biraz kötümser hale gelmesiyle kriptoların çekiciliğini artırdığını ifade etti. Ancak Moya, mevcut yükselişin azalabileceği konusunda temkinli bir yaklaşım sergiledi.

Moya, “Bitcoin’in alım ivmesinin devam etmesi için önümüzdeki birkaç gün içinde fiyatın artması gerekiyor” şeklinde yazdı. İkinci en yüksek piyasa değerine sahip kripto para birimi olan Ether (ETH), BTC’ye benzer bir hareket izledi. BitGo duyurusu sırasında düşse de daha sonra yakın zamanda 1.900 dolar seviyesine yaklaşarak Haziran başından bu yana yükseldi. ETH son zamanlarda birkaç küsurat noktası oranında artış kaydetti. Diğer büyük kripto para birimlerinin çoğu, önceki günkü kadar etkileyici olmasa da genel olarak yeşil renkteydi. Cardano ve Polkadot gibi akıllı sözleşme protokolleri olan ADA ve DOT token’ları sırasıyla %2’den fazla arttı.

Bitcoin'e neler oluyor? Resmen çakıldı, piyasada 1 trilyonluk kayıp -  Türkiye Gazetesi