“Bitcoin’in Yükselişinde FED Etkisi” İddiaları Geliyor

Dünyanın en çok tercih edilen kripto para birimi Bitcoin, uzun zamandır meydana gelen durağan durumundan çıkarak bir sıçrama gösterdi. Dün öğlen saatlerinde 5200 dolar seviyelerinde işlem görmekte olan Bitcoin, akşam saatlerinde ise 5500 dolara kadar gelmeye başardı. Lider kripto para biriminin fiyat artışının olması ile FED’in 19-20 Mart tarihinde olan toplantısının tutanaklarının yayınlaması tamı tamına aynı dakikalar içerisinde oldu. Buradan hareketle bu yükselişin sebebinin FED olma ihtimali güçleşiyor.

Paylaşılan tutanak üzerinde “Bazı üyeler faiz görüşlerinin iki yönde de değişebileceğini vurguladı. Birçok üye getiri eğrisinin yataylaşmasından endişeli. Üyeler genel olarak sabırlı yaklaşımın uygun olduğu görüşünde birleşti. Çoğu üye harcamalardaki zayıflığın devam etmesini beklemiyor. Birçok üye sabırlı yaklaşımın devamlı gözden geçirilmesini istiyor. Fed üyeleri, zayıf enflasyon baskılarının nedenleri üzerinde tartıştı. Birçok üye artan borçluluk ve kaldıraç oranlarına dikkat çekti. Üyeler küresel görünüme ilişkin önemli belirsizliklere işaret etti. Bazı üyeler rezerv ihtiyacını azaltacak enstrümanları tartıştı” ifadeleri yer aldı.

Buna ek olarak haberde fiyattaki yükselişin olmasında Brexit’le ilgili gelişmenin de olması katkı gösteriyor olduğu bildirildi.