Bitwise Yasal Engellerin Ortasında Ethereum ETF’yi Önerdi!

Bitwise, Ethereum ETF’si için SEC’in onayını talep ediyor, zira ihtiyatlı bir düzenleme ortamıyla karşı karşıya.

Bitwise, daha önce Bitcoin ETF’sinde elde ettiği başarıdan sonra resmi olarak Ethereum ETF’si için başvuruda bulundu.

Uygulama, ETH ve BTC arasında bir korelasyon analizi içeriyor ve SEC’e, bir Ethereum ETF’sinin piyasa dinamiklerindeki benzerliklere dayanarak onayı hak ettiğini göstermeyi amaçlıyor.

Zaten ilk spot bitcoin ETF’sini piyasaya sürmesiyle tanınan Bitwise, yalnızca bu yeni ETF uygulamasıyla değil, aynı zamanda Bitwise Ethereum Strateji ETF (AETH) olarak bilinen bir Ethereum vadeli işlem ETF’si sunarak Ethereum’a doğru genişliyor.

Bu hamle, Bitwise’ı yakın zamanda ETF teklifini sunan Fidelity gibi diğer büyük firmaların yanına yerleştiriyor.

Bazı rakiplerden farklı olarak Bitwise’ın ETF teklifinde, Ark 21Shares ve Fidelity gibi diğer firmaların başvurularında bulunan stake etme özelliğinden bahsedilmiyor. Bu karar, Bitwise’ın uygulamasını kalabalık ETF ortamında farklı kılıyor.

Bitwise tarafından NYSE listelenmesine yönelik olarak önerilen Ethereum ETF’sinde, halka açık dosyalamalarda kayan yazı ve ücretler gibi ayrıntılar yer almıyor. Ancak 19b-4 belgesi, SEC’in kendi yöntemlerini yansıtan ayrıntılı bir korelasyon analizi sunmaktadır. Bitwise’a göre bu analiz, Bitcoin’de gözlemlenene benzer şekilde ETH spotu ile vadeli işlemler arasında güçlü bir piyasa korelasyonu olduğunu gösteriyor.

Hızlı bir onay için başlangıçtaki iyimserliğe rağmen, SEC’in ihraççılarla olan ilişkisinin düşük kalması nedeniyle beklentiler azaldı.

Bu yavaş tempo, Bitcoin ETF’sinin onayından sonra görülen hızlı takiple tezat oluşturuyor. Yine de sektör uzmanları, ETF’nin piyasaya sürülmesinin zamanlamasının ETF’nin başarısını etkileyebileceğine inanıyor ve daha sonraki bir lansmanın piyasanın artan hazırlığından faydalanabileceğini öne sürüyor.

SEC, Ethereum ETF’lerine ilişkin kararları Mayıs ayı sonuna kadar erteledi.

Bu gecikme, kripto para biriminin ana finansal ürünlere dahil edilmesiyle ilgili daha geniş zorlukları ve beklentiyi yansıtarak, düzenleyici kurum tarafından temkinli değerlendirme modelini sürdürüyor.

Bitwise shifts gears: Ethereum Futures ETFs take center stage amid Bitcoin  ETF challenge | Cryptopolitan