BlackRock Grayscale’i Geride Bırakarak Bitcoin ETF’inde Liderliği Ele Geçirdi!


Spot Bitcoin ETF’lerinin işlem görmeye başlamasının üzerinden yirmi gün geçtikten sonra, BlackRock ve ProShares’in yatırım fonları, günlük işlem hacmi sıralamasında Grayscale’i ilk kez geride bıraktı.

Bloomberg ETF analisti James Seyffart’ın paylaştığı verilere göre, 1 Şubat 2024 tarihinde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarında toplam 924 milyon dolarlık alım-satım işlemi gerçekleşti. Seyffart’ın gün içinde yaptığı paylaşımın ardından kapanış tablosunu ortaya koyarak belirttiğine göre, 20,5 milyar dolar varlığıyla en büyük spot Bitcoin ETF’ine sahip olan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), günlük işlem hacminde üçüncü sıraya geriledi. Bloomberg analistine göre, GBTC’de günlük hacim 250 milyon dolar seviyesinde kalırken, bu rakam BlackRock’ın IBIT fonunda 271 milyon dolar olarak kaydedildi. Bitwise’ın FBTC kodlu spot Bitcoin ETF’i ise 155 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

14 işlem gününü baz alan verilere göre, GBTC’den çıkışlar 5,6 milyar dolara ulaştı. On farklı fonun toplamında ise listeleme gününden bu yana spot BTC ETF’lerine 1,4 milyar dolarlık giriş gerçekleşti.

BlackRock Yeni Düzenlemeyle Bitcoin ETF'sini Geri Getirdi! – KoinVizyon