Hong Kong OTC Kripto Ticareti İçin Yeni Düzenleme Çerçevesini Hazırlıyor!


Hong Kong, Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu (FSTB) tarafından yapılan bir duyuru ile, tezgah üstü (OTC) kripto ticaret platformları için düzenleyici bir çerçeve oluşturarak kripto para piyasasının şeffaflığını ve güvenliğini artırmaya hazırlanıyor. Hong Kong, özellikle OTC platformları için kripto ticaretini düzenlemeye yönelik bu önemli adımı atmaktadır. FSTB tarafından açıklanan bu girişim, dijital varlık piyasasını daha şeffaf ve güvenli hale getirme amacını taşımaktadır.

Hükümet, yakında bir istişare belgesi yayınlama planlamaktadır. Bu, özellikle lisanssız sanal varlık (VA) ticaret platformlarıyla ilişkilendirilen dolandırıcılık vakalarını önlemek açısından önemlidir. Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanı Christopher Hui, bu platformların bazı dolandırıcılık olaylarının parçası olduğuna ve yatırımcıları lisanssız platformlara para yatırmaya yönlendirdiğine dikkat çekmiştir.

Önerilen düzenleme, OTC ticaret platformlarını katı kurallara tabi tutarak bu tür sorunları önlemeyi amaçlamaktadır. Hedef, bu platformların etkin bir şekilde düzenlenmesini ve izlenmesini sağlamak, yatırımcıları korumak ve adil bir ticaret ortamı sağlamaktır. Hong Kong, kripto düzenlemesi konusunda aktif bir şekilde çalışmaktadır. Altı ay önce, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), HashKey’i düzenlenmiş hizmetler sunacak şekilde güncelleyerek perakende yatırımcıların kripto pazarına girmesini güvenli hale getirmiştir. Ayrıca, bireylerin kripto ETF’lerine yatırım yapmasına izin vererek Hong Kong’u Asya-Pasifik’teki en iyi dijital varlık merkezi olarak konumlandırmayı hedeflemektedir.

ABD SEC’in bazı BTC ETF başvurularını onaylamasının ardından, Harvest Fund Hong Kong, SFC’ye Bitcoin spot ETF başvurusunda bulunmuştur. ETF’nin muhtemelen Çin Yeni Yılı’ndan hemen sonra Hong Kong Borsası’nda listelenmesiyle, bu bölgenin finans piyasası için önemli bir adım olabilir.

10 spots to marvel at Victoria Harbour | Hong Kong Tourism Board