Spot ETF Onayıyla Bitcoin 185.000 Dolara Yükselebilir!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), önümüzdeki günlerde veya haftalarda herhangi bir zamanda spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylarsa, bir uzmanın Bitcoin (BTC) fiyatlarının 6 kattan fazla artarak 185.000 dolara çıkacağına dair güvencesi bulunuyor.

30 Ağustos itibarıyla BTC, 30.000 doların altında işlem görüyor ancak sağlam bir duruş sergiliyor. Yakın zamanda yapılan bir CNBC röportajında, düzenli olarak Bitcoin fiyatları hakkında yorum yapan Tom Lee, bir spot ETF’nin dünyanın en değerli kripto para biriminin günlük arzını sileceğini ve bu durumun kaçınılmaz olarak fiyatları daha da yükseltecek bir “dengesizlik” yaratacağını belirtti. Bu nedenle talep, arzı önemli ölçüde aşacak ve fiyatlar 185.000 dolar veya daha yüksek seviyelere yükselecektir. Bitcoin, son 20 aydaki keskin daralmaya rağmen piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimi olmayı sürdürüyor.

BTC, zirve noktasında 69.000 doların üzerine çıktı ve 2022’de duyarlılığı değişti, bu da fiyatların yarıdan fazla düşerek Kasım 2022’de 16.000 doların altına düşmesine yol açan bir satışı tetikledi.

Fiyatlar o zamandan bu yana toparlanarak, Kasım 2022’deki en düşük seviyeden %50’nin üzerinde bir artışla Temmuz 2023 sonlarına doğru 31.000 doların üzerine çıktı. Kripto ve Bitcoin toplulukları, gözlerini SEC’e dikmiş durumda. Katı düzenleyici kurum, Bitcoin fiyatlarını doğrudan etkileyen karmaşık bir ETF türevine ilişkin önceki başvuruları reddederek sıkı bir tutum sergiledi. SEC, birden fazla düzenlemeye tabi borsadan fiyatları derleyen bir endeksi takip eden bir Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sini onaylamış olsa da, yeni gelişen endüstri bir spot BTC ETF’si talep ediyor. Grayscale’in Bitcoin spot ETF’leri, piyasa manipülasyonundan kaçınmak için sağlam önlemler alındığına dair 29 Ağustos tarihli mahkeme kararıyla desteklenince topluluk memnuniyetini dile getirdi. Bu karar, SEC için bir kayıp olmakla birlikte, mahkeme Bitcoin ETF’sinin onaylanması konusunda ne yönde bir değerlendirme yapmadı.

Ancak, Bitcoin fiyatlarının yaklaşık 25.800 dolardan 28.000 dolara keskin bir şekilde yükselmesinin ardından, SEC’in çok fazla seçeneği olmasa da önümüzdeki haftalarda bir Bitcoin ETF’sine yeşil ışık yakmaktan başka çaresi olmadığına inanan bir iyimser grup bulunuyor. 30 Ağustos’ta, Bloomberg’in kıdemli ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart, SEC’in 2023’te bir spot ETF’yi onaylama olasılığını %75’e çıkardığını belirtti (%65’ten yükseldi). Eğer bu yıl onaylanmazsa, olasılığın %95 olduğunu ve düzenleyici kurumun muhtemelen gelecek yıl bu ürüne izin vereceğini tahmin ettiklerini eklediler.

Bu güven, SEC’in Grayscale’e karşı davasındaki son mahkeme kararının “oybirliği ve kararlılığının” beklentilerin ötesinde olduğu ve SEC’in çok az hareket alanı bıraktığı gerçeğinden kaynaklanıyor. Dahası, yaptıkları değerlendirmede SEC, kararın geniş çapta kapsamı nedeniyle “PR” kaybı yaşadı.

İki Dev Şirket, Bitcoin Spot ETF'leri İçin Başvuruda Bulundu!