Bloomberg Analisti: Bitcoin ETF Onay İhtimali Yüzde 75!

Grayscale’in SEC’ye karşı kazandığı zafer, spot Bitcoin ETF’lerinin onay alma ihtimalini artırdı. Bloomberg analistlerine göre, artık bu ihtimal yüzde 65’ten yüzde 75’e yükseldi.

Kripto para piyasasında, spot Bitcoin ETF’lerinin kabul edilmesi için Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) karşısında kazandığı zafer, yeni bir umut kaynağı oldu.

Bloomberg analistleri, son Grayscale zaferinin ardından, 2023 sonuna kadar en az bir spot Bitcoin ETF’inin onaylanacağına inanıyor.

Bitcoin ETF onayı olasılığını artıran Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda, ABD Temyiz Mahkemesi’nin son dava sonucunda ETF’lerin onaylanma ihtimalinin yüzde 65’ten yüzde 75’e çıktığını belirtti. Diğer bir Bloomberg analisti olan James Seyffart ise, spot Bitcoin ETF’lerinin 2024’ün dördüncü çeyreğine kadar büyük olasılıkla onaylanmış olacağını ve hatta onay ihtimalinin o zamana kadar yüzde 95’lere kadar çıkabileceğini ifade etti.

Balchunas ayrıca, SEC’in son yasal ve halkla ilişkiler açısından yaşadığı kayıpları göz önünde bulundurarak, düzenleyici kurumun olası bir ETF reddinin siyasi olarak savunulamaz bir duruma geleceğini belirtti.

Önümüzdeki beş gün içinde, Bitwise, BlackRock, VanEck, Fidelity, Invesco, Wisdomtree ve Valkyrie gibi şirketler tarafından yapılan yedi Bitcoin spot ETF başvurusundan, SEC tarafından ilk sonuçların verilmesi bekleniyor.

Ayrıca Balchunas, SEC’in yaklaşan spot Bitcoin ETF başvurularını ertelemesinin olası bir senaryo olduğunu belirtti.

Ancak en muhtemel senaryonun, beklenmedik bir şekilde SEC’in Bitcoin spot ETF’lerini tek seferde onaylaması olduğunu dile getirdi.

Kıdemli Bloomberg Analisti Olacakları Söyledi! İyimserliğini Neden  Kaybetti? › COINTURK