Apple Kripto Para Konusuna Noktayı Koydu

Apple kripto para sektörüne girmeyeceğini böyle bir adımın söz konusu olmadığını açıkladı. Açıklama Apple’ın CEO’su Tim Cook’tan geldi.

Para birimlerinin devletlerintek etki alanı olarak kalması gerektiğini belirten Apple’ın CEO’su Tim Cook,kripto para birimleri için her hangi bir adımın söz konusu olmadığını söyledi.

Açıklamanın Facebook debacledevam  ederken ve merkez medya tarafından yapılan spekülasyonların ardından gelmesi oldukça dikkat çekici olarak görülüyor.

Amerikan akıllı telefon deviApple’ınkendi şifreleme para birimini geliştirmek için herhangi bir adımın söz konusu olmadığını doğrulayan Cook, Facebook’un  Terazi fırlatılmaya çalışılmasına ilişkin soruya verdiği yanıt doğrulayıcı nitelikte.

Cook soruya verdiği cevapta; “paranın devletlerin elinde kalması gerektiğine derinden inanan birisiyim. Para da savunma gibidir. Devletlerin elinde kalmalı ve merkezde olmalı” dedi. Cook’a göre tıpkı savunma gibi kripto para sadece devletlere ait olmalı ve belirli bir merkezi olmalı.

Her ne kadar  akıllı telefon devinin CEO’su kripto paraya uzak durulacağını söylese de firmanın sektöre uzak duracağı pek görünmüyor. Küresel pazarda akıllı telefonların  pay düşüşlerinin devam etmesine rağmen Apple, kripto para biriminin benimsenmesini istiyor ve temel hedef olarak görüyor.

Diğer taraftan akıllı telefon firmalarından küresel piyasada söz sahibi olan Samsung ise kripto para konusunda hazırlık yaparak merkezi olmayan bir dizi para birimi üzerinde çözüm geliştirmeye çalışıyor. Küresel piyasada söz sahibi olan firmalardan sadece Apple kripto para savaşlarına katılmayarak kenarda duruyor.

Kripto savaşları devam ederken Apple’ın farklı bir yol uyguladığına dikkat çeken Cook, kriptoya alternatif çözüm ürettiklerini dile getirerek Apple Card’ı geliştirdiklerini ve henüz piyasa sunulmadığını söyledi.  Apple Card’ı birkaç ülkede işleme alacaklarının altını çizen Cook, “Banka olmak niyetimiz yok fakat birçok ülkede geliştirmeyi planlıyoruz. Apple Card için Amerika Birleşik Devletlerinde GoldmanSachs ile çalışmaya başladık” dedi.

Apple’ın bu hamlesi küresel piyasada yakından izlemeye alınırken GoldmanSachs tarafından da şifreli bir şekilde izleniyor. Kripto para evrensel olma yolunda hızla ilerlerken akıllı telefon devi Apple,  Apple Card’ın işlem gördüğü ülkelerdeki bankalara güvenmek zorunda kalacak.

Diğer taraftan ABD’de kripto paralar konusunda yapılan düzenleme ile Apple gibi çok büyük kuruluşların kripto para üretmelerini engellemeye devam ediyor.