Hindistan Hükümeti Kripto Para konusunda ikna olur mu?

Kore’nin en büyük borsalarından olan Bithumb, UPbit ile birlikte Hindistan hükümetini kripto para konusunda ikna etmeye çalışıyor.

Güney Kore’nin Bitcoin borsa Bithumb’ın kurucusu Javier Sim, kripto para konusunda Hindistan Hükümetini izin vermeye ikna etmeye çalıştıklarını belirterek kripto para birimlerini Hindistan piyasasına açmayı planladıklarını söyledi.

Sim, Hindistan kripto para birimlerini piyasasını  yerel ortaklar aracılığıyla Bithumb’un finansmanıyla açmayı planladıklarına dikkat çekti.

Hindistan iş dünyası gazetelerinden The Economic Times gazetesine açıklama bulunan Bithumb’un kurucusu Javier Sim; “kripto para düzenleyicileri ile konuşmaya hazırız. Hatta düzenlenmiş bir değişim için de çalışabiliriz, düzenleyicilerden gelen tekliflere açığız. Kore’nin güçlü markalarından olup yasa dışı çalışmaya ve yasa dışı ticarete karşıyız. Hint piyasasında yatırım yapmak için doğru şirket ve piyasa hakkında bilgisi olanlarla ortak olmak yada ortak çalışmak istiyoruz” dedi.    

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Bitcoin ve kripto paralara alım satım yasağı getirmesiyle ülkede faaliyet gösteren en büyük kripto para alım satımı yapan şirketler son aylarda kapanmıştı. RBI’nın Bitcoin alım satımını yasaklama kararı  Yargıtay duruşmasında ortaya çıkmış olup Hindistan pazarına giriş yapmak isteyen Bithumb ve UPmit hakkında düzenlenen raporlara da yansıdı.

Koinex ve Cryptokart gibi Hindistan’daki en iyi şifreleme borsaları, 2018 yılının ortalarında Zebpay’ın kapatılmasıyla yerel pazarda oluşan düzenleyici belirsizliği nedeniyle birer birer kapandı.

Bithumb’un kurucusu Javier Sim açıklamasının devamında şöyle konuştu; “ Hindistan Yüksek Mahkemesi’nde yazılı dilekçemiz beklemekte. Bekleyen dilekçemize rağmen kripto para birimleri için düzenleyici çerçevenin netleştirilmesinde mahkemece ve hükümet tarafından yapılan bir açıklama bulunmuyor. Başvurumuz kriptodaki tüm gelişmeler göz önünde bulundurularak usulüne uygun olarak yapıldı”

Hindistan’da kapanan Bitcoin borsalarının ifadelerine göre; hükümet kripto para birimi sektöründe faaliyet gösteren düzenleyicilere ilişkin şeffaf olmadığı için sektörün büyümesi engelleniyor.  Hindistan kripto pazarına girmek için ortak arayan, girişimlerini finanse ederek firmalarla ortak çalışmak isteyen Bithumb’un planları belirsizliğini koruyarak, mahkemeden gelecek karar şirketin planlarına yön verecek.

Kripto Para Borsası Bithumb’un Hindistan Pazarına girmesine nihai kararı Hindistan Yüksek Mahkemesi verecek.