En Çok Kullanılan Kripto Para Bitcoin Mi? İşte Veriler

Kripto para yatırımcıları dünyanın en fazla kullanılan kripto parasını merak etmektedir. Fakat dünya üzerinde en fazla kullanılan kripto paranın Bitcoin olduğunu düşünenler yanılmaktadır.

Yatırımcılar geniş çaplı kullanılan kripto paranın Bitcoin olduğunu ve piyasanın %70’ine sahip olduğu konusunda tahmin yürütürken genelde yanılgıya düşmektedir. Oysa ki  yapılan araştırmaya göre dünyanın en fazla kullanılan kripto parasının Bitcoin olmadığı görülmüştür.

Finans sektörüne ait işlem hacmini tahmin etmek, somut veri toplamak oldukça zor iştir. Kripto para sektöründe yaptığı araştırma ile elde ettiği verilere göre sonuçları açıklayan CoinMarketCap dünyanın favori kripto parasını açıkladı. Araştırmacının verilerine göre günlük ve aylık en yüksek işlem hacmine sahip olan para yatırımcıların hiç de tahmin etmediği kripto para birimi.  Tahmin edilenin aksine eldeki verilere göre günlük ve aylık bazda en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para, Bitcoin’in 30’da biri kadar piyasa değeri olan Tether.

Araştırmacının veri sağlayıcılardan elde ettiği bilgilere göre sürpriz olan bu kripto para birimi Tether’in işlem hacmi Bitcoin’i ilk defa Nisan ayında geçti. Nisan ayı verileriyle ilk defa en yüksek işlem hacmine sahip olan Tether, Ağustos ayı başından bu yana günlük olarak 21 milyar Dolar işlem hacmi ile Bitcoin’in üzerinde seyrediyor.

Aylık işlem hacmi ortalama  %18’lik oran ile Bitcoin’in üzerinde olan Tether,  kripto para piyasasının en yüksek işlem hacmine sahip olması nedeniyle dijital para birimlerinin en önemli para birimi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Tether’in işlem hacmi nedeniyle düzenleyici kurumlar kripto paralara temkinli yaklaşarak, kripto exchange traded fonlarını (ETF) frenlemektedir çünkü manipülasyon endişeleri her geçen gün artmaktadır.

“Tether olmazsa işlem hacminin büyük kısmını kaybederiz” diyen  Blockchain teknoloji hizmetleri firması ConsenSys’nin yöneticilerinden Lex Sokolin,  Tether’in veri kaynağına bağlı olarak günlük işlem hacminin 1 milyar Dolar’dan daha fazla olduğunu söylüyor.

Sokolin’e göre, işlem hacminin fazla olmasının gerekçesi  kripto borsalarının yasak olduğu Çin gibi ülkelerde kripto paralara tezgah üstü piyasalarda kolaylıkla erişim sağlanabiliyor. İnsanlar nakit ödeyerek tezgah üstünde Tether’i alabiliyor buda işlem hacmini yükseltiyor.  Sokolin Tether’in yüksek işlem hacmini Çin gibi kripto borsalarının yasak olduğu ülkelere bağlıyor.