Alman Bankasından Şok Tahmin, Bitcoin Fiyatı 90 Bin Doları Bulabilir!

Bitcoin’in 90 bin Dolar seviyelerini bulacağını tahmin eden Alman Bankası tahminini güçlendiren bir rapor yayınladı.

Almanya’nın en büyük bankalarından birisi olan Bayern LB, Bitcoin için öngörü niteliğinde şok bir tahminde bulunarak rapor yayınladı. Bitcoin’in hızlı değer kazanacağına dikkat çeken banka, 2020 yılının ikinci yarısından itibaren 90 bin Dolar seviyelerinde fiyat öngördüğünü ve hem tahminini hemde Bitcoin’in altını güçlendiren güçlü bir destek raporu yayınladı.

Banka tarafından yayınlanan “Bitcoin altınları alt ediyor mu?”  başlıklı raporda özellikle azalan arzın varlık değeri üzerindeki etkisine vurgu yapan banka araştırmacıları altın ve Bitcoin stok-akış oranlarını inceledi.

Stok-Akış Modeli Nedir?

Stok-akış (SF) oranı; altın ve gümüş gibi emtialarda kıtlığın tespit edilebilmesi için yaygın olarak kullanılana analitik yönteme stok, yıllık üretim ise akışı oluşturmaktadır. Temel olarak bir varlığın SF değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar değerli sayılır.  Bu analiz doğrultusunda rapor hazırlayan araştırmacılar analizin Bitcoin’e uygulandığında piyasa fiyatına ile SF arasında “güçlü bir korelasyon” ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

Bankanın yayınladığı rapor, Bitcoin stok-akış oranı üzerindeki çalışmalarını yarı emsal olarak belirleyen bir analist olan Seminal Bitcoin Standardının yazarı Saifedean Ammous’un analizleri Plan B de dahil olmak üzere kripto para analistlerinin analizlerini yinelemektedir.  

Raporundaki bulgularını Ammous ve PlanB’ya bağlayan Alman Bankası Bayern LB ayrıca metodu kendileri de test etti ve fiyatların yükseleceği öngörüldü.

Son bir haftadır düşüşe geçen Bitcoin’in, yıl içinde yaşadığı  %70’lik değer kaybını 2020 yılın ilk çeyreğinde toparlaması ve işlem hacminin genişleyeceği öngörülüyor. Stok-Akış Modeli baz alınarak hazırlanan raporda; Alman Bankası Bitcoin’in 2020 yılında atağa geçeceğini yıl ortalarından itibaren yükselerek yaşanan değer kaybının geri kazanılarak fiyatın 90bin Dolar seviyesine kadar çıkabileceğini tahmin ediyor.

Bankanın bulgularının analistlerin analizleriyle birebir örtüştüğüne dikkat çeken analistler, kripto para destekçilerinin yayınladığı analizleri yinelediği görüşünde birleşiyor.