Venezuella, Merkez Bankası Rezervlerinde Bitcoin Tutmaya Hazırlanıyor

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkesinin merkez bankası rezervlerinde Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini tutmaya hazırlandığını açıkladı.  

Ödemeler konusunda da dikkatleri üzerine çeken Cumhurbaşkanı Maduro, hükümetinin ulusal ve uluslararası ödeme altyapısını tamamlayarak ödemelerde kripto para birimleri kullandığını söyledi.

Venezüella’nın maliye bakanı ise merkez bankasının “yeni araçlar” sunduğunu  belirterek kripto para konusunda Cumhurbaşkanı Maduro’yu doğruladı. Bakan ayrıca her Venezüellalının “merkez bankasının hesaplarıyla ulusal ve uluslararası ödemelere” erişim sağlayacağını yani kripto para ile işlem (ödeme) yapabileceğini söyledi.

Maduro’nun Amacı Amerikan Doları Rezervlerini Azaltmak

Açıklamalar, Bloomberg’in Venezüella merkez bankasının kripto para birimleri ile yakinen ilgilendiğini bildirmesinden bir hafta sonra geldi. New York medya evinin kaynaklarına göre, Venezuella Merkez Bankası bitcoin ve ethereum gibi kripto para çeşitlerini rezervlerinde tutabileceklerini belirlemek için testler yürütüyor.

Kripto para birimleri işlemleri; finansal faaliyetlerini merkez bankası ve offshore tedarikçileri ile yürütmek isteyenlerle devlet tarafından işletilen bir petrol şirketi olan Petroleos de Venezuela SA’nın (PDVSA) talebiyle gündeme getirilmişti.

ABD’nin Venezüella’ya yaptığı yaptırımlar, ülkenin küresel finansal kaynaklarını kısıtladı. Ve Güney Amerika uluslararası finans sisteminden uzak kalarak ekonomik krizi daha da kötüleştirmektedir. Buda Venezüellalı yetkilileri uluslararası ödeme ve rezerv alternatifleri aramaya zorluyor.

Kar zarar durumunu kontrol altına almak isteyen Cumhurbaşkanı Maduro dünyanın ilk egemen kripto para birimiyle ödeme başlatarak bağımsız blockchain protokolü aracılığıyla sınır ötesi bağımsız bir para birimini kullanan devlet başkanı.  

Kripto para işlemlerine ilişkin açıklama yapan Maduro, “Donald Trump ve yaptırımları, Venezüella’nın dünyanın herhangi bir bankasındaki işlemleri gerçekleştirmesini engelliyor” dedi. Başka ülkelerle ticaretlerinde “ödeme için başka formüller var ve kullandığımız şey bu çünkü ödeme sistemimiz Çin ve Rusya’da kusursuz çalışıyor” kripto parayı ödeme aracı olarak kullandıklarına vurgu yaptı.

Ekonomik Krizi Artıracağından Korkuluyor

Venezüella’nın cumhurbaşkanlığı ilgili iddiasıyla 60’tan fazla ülkede tanınan muhalefet lideri Juan Guaidó ise, Maduro rejiminin harekete geçmesinin Venezüella’nın halihazırdaki ekonomik krizini artıracağından korkuyor.

Diğer taraftan, kripto para analistleri Venezüella’nın bitcoin ile flört etmesinin kötü bir haber olduğunu düşünüyor. Piyasa analisti Alex Krüger, olay ABD’nin “ulusal güvenlik sorunu” diyerek bitcoin üzerindeki baskılarını artıracağını söyledi.

Morgan Creek Digital Asset’in kurucu ortağı Anthony Pompliano ise diğer merkez bankalarının Venezuela’yı takip edeceğini Bitcoini rezervlerinde tutmaya başlayacaklarını tahmin ettiğini söylüyor.