Coinbase CEO’su: Yapay Zeka Düzenlemelerine Karşı Merkeziyetsizlik Çağrısı

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, merkezi olmayan yönetim ve açık kaynaklı yapay zekanın düzenlemeye daha iyi bir alternatif olduğunu belirtti.

Kripto borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, yakın zamanda Twitter’ın eski adıyla X platformunda yapay zeka düzenlemelerine yönelik görüşlerini paylaştı.

23 Eylül’de Armstrong, yapay zekanın düzenlenmemesi gerektiğine inandığını açıkladı. Coinbase CEO’suna göre yapay zeka alanı, ulusal güvenlik gibi nedenlerle hızla gelişmelidir. Ayrıca Armstrong, düzenleyicilerin tüm iyi niyetlerine rağmen düzenlemelerin “istenmeyen sonuçlara yol açtığını” ve bu durumun yenilikçiliği ve rekabeti zayıflattığını öne sürdü. Armstrong, internetin örneğini verdi ve internet ve yazılımın düzenlenmediği için “inovasyonun altın çağı”nın yaşandığına inanıyor. Coinbase CEO’su, aynı yaklaşımın yapay zeka teknolojisi için de geçerli olduğunu savundu.

Ayrıca Armstrong, yapay zeka alanını korumak için bir alternatif önerdi. CEO’ya göre, “merkezi olmayan hale getirerek ve açık kaynak haline getirerek” yapay zekayı düzenlemek daha iyi bir seçenek olabilir.

Bu arada, dünya genelinde birçok yargı bölgesi yapay zekayı düzenlemeye başladı veya potansiyel etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Çin, 15 Ağustos’ta geçici yapay zeka yönergelerini uygulamaya koydu. Bu yönergeler, ülkenin altı devlet kurumu tarafından ortaklaşa hazırlandı ve yapay zeka patlaması sırasında ülke içinde uygulanan ilk yapay zeka kuralları dizisini temsil ediyor. Birleşik Krallık’ta ise rekabet düzenleyici kurum, yapay zekanın insanların işlerini ve yaşamlarını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek amacıyla çalışmalar yürüttü. 18 Eylül’de Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, yapay zekanın hızlı değişikliklere yol açabileceği ve rekabet üzerinde büyük etkisi olabileceği sonucuna vardı.

Coinbase 🛡️📞 (@coinbase) / X