Ünlü Analist: Bitcoin 50K Seviyesine Dönüş İhtimali Oldukça Düşük!


Kripto analisti Dylan LeClair’e göre, Bitcoin Şubat ayının sonundan bu yana 50.000 doların altına düşmedi ve yakın zamanda bu seviyeye dönmesi pek mümkün görünmüyor.

Bir kripto analistine göre, Bitcoin’in daha yüksek destek fiyatı seviyelerine ulaşma sıklığının yanı sıra türev piyasalarında “anında köpük oluşmaması”, fiyatının yakın zamanda 50.000 dolara gerilemesinin pek mümkün olmadığını gösteriyor.

Dijital varlık fonu UTXO Management’ın kıdemli analisti Dylan LeClair, 7 Nisan’da bir analist notunda Bitcoin’in 70.000-75.000 dolarlık fiyat aralığına tekrar yükselmesinin, kısa pozisyonlar üzerinde önemli bir baskı oluşturacağını belirtti. “Konsolide ettiğimizde, artan miktarda kısa tasfiyeler 70-75 binden oluşuyor” dedi.

CoinGlass verilerine göre, Bitcoin’in fiyatı 70.000 dolara çıkarsa yaklaşık 174,17 milyon dolar tasfiye edilecek. LeClair’in aralığının üst sınırına (75.000 dolar) ulaşması halinde, yaklaşık 830 milyon dolar değerindeki kısa pozisyonlar tasfiye edilmekle karşı karşıya kalacak.

Bu, Bitcoin’in şu anki fiyatı olan 69.344 dolardan kabaca %7,8’lik bir artış anlamına geliyor. Benzer şekilde, %7,5’lik benzer bir yüzdelik değişim, ancak aşağıya doğru bir hareketle 15 Mart’ta meydana geldi ve 525,2 milyon dolarlık tasfiyeyle sonuçlandı.

LeClair, Bitcoin’in fiyatının 50.000 dolara düşmesinin (bu yazının yazıldığı sırada mevcut fiyatından %27’lik bir düşüşün), uzun pozisyonların önemli ölçüde tasfiyesini tetikleyebileceğini ancak son fiyat değişimleri ve artan destek seviyelerini göz önünde bulundurarak bunu öngörmediğini açıkladı. “Daha yüksek diplerin yapısı ve şu anda türev piyasasında ani köpüklenmenin olmaması göz önüne alındığında, ~50 bin seviyesinden çıkılabilecek geniş bir uzun pozisyonlar kümesi mevcut olsa da, bu seviyeyi tekrar ziyaret etmemizin pek mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.

“Elbette imkansız değil” diye uyardı. Bitcoin’in fiyatı en son 13 Şubat’ta 50.000 doların altına düşerek 49.725 dolara ulaşmıştı. Sadece bir gün önce, 12 Şubat’ta 50.000 dolara ulaşmıştı, Aralık 2021’den bu yana ulaşılamayan bir seviye.

İddialarını, küresel varlık yöneticisi BlackRock’un Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) izahatını 5 Nisan’da güncelleyen ve beş büyük Wall Street firmasını yeni yetkili katılımcılar olarak ekleyen son eylemine atıfta bulunarak destekledi.

Yeni üyeler arasında ABN AMRO Clearing, Citadel Securities, Citigroup Global Markets, Goldman Sachs ve UBS Securities yer alıyor. Önde gelen kripto tüccarları, 20 Nisan’da yapılması planlanan yarılanma etkinliği öncesinde Bitcoin’in fiyatı hakkında spekülasyonlar yapıyor. Bu etkinlik her dört yılda bir gerçekleşiyor ve madenci blok ödüllerini %50 oranında 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürecek.

Cointelegraph yakın zamanda Bitcoin fiyatının 2020’deki son Bitcoin yarılanmasından bu yana yaklaşık %658 arttığını bildirdi. Eğer tarihsel grafik modelleri tekrarlanırsa, mevcut döngüye benzer bir performans sergilerse Bitcoin’in fiyatı 2028 yarılanmasına kadar kripto para başına 434.280 dolara ulaşacaktır.

Kripto tüccarı Rekt Capital, kısa vadede daha fazla yukarı yönlü hareket için önemli bir potansiyel olduğuna inanıyor. 7 Nisan’daki gönderisinde 443.000 takipçisine piyasanın yaklaşık üçte birinin “boğa piyasası” aşamasında olduğunu söyledi.

Bitcoin Tarihinden İlginç 3 An - Tomorrow