UK Düzenleyicisi: Huobi KuCoin ve 140+ Kripto Borsası ‘Yetkisiz’!

Birleşik Krallık’ın finansal piyasalar düzenleyicisi olan Finansal Davranış Otoritesi (FCA), 8 Ekim’de bir dizi önemli adım attı. FCA, müşterilerin dikkat etmesi gereken “izinsiz” firmalara yönelik uyarı listesini güncelledi. Bu güncelleme, Ağustos ayından bu yana yapılan ilk değişiklikti ve toplamda 143 yeni kripto varlığını uyarı listesine ekledi.

Bu uyarı listesinde, “Bu firmayla iş yapmaktan kaçınmalısınız” gibi net ifadeler dışında pek fazla ayrıntı verilmiyor. Ancak Birleşik Krallık’ta “kripto varlık faaliyetleri yürütmesine” izin verilen firmaların ya FCA’ya kayıtlı olmaları ya da geçici statü verilmiş olmaları gerekiyor. FCA, bu önlemleri almaktaki amacının tüketicileri korumak olduğunu belirtiyor.

Bu güncellemeyle birlikte, büyük kripto borsaları Huobi ve KuCoin gibi önemli oyuncular da uyarı listesine dahil edildi. Ancak uyarı listesindeki firmalarla ilgili daha fazla detay verilmemiş.

FCA, Temmuz ayında kripto finansal promosyonları lideri Jayson Probin’in açıklamalarıyla da gündeme gelmişti. Probin, yasa dışı tanıtım yapan kişilere karşı sert önlemler alacaklarını belirtmişti. Bu önlemler, web sitelerinin, sosyal medya hesaplarının, uygulamaların kapatılmasını ve yaptırım uygulanmasını içerebilir.

FCA’nın verilerine göre, kayıtlı kripto varlık sağlayıcıları listesinde 42 kuruluş bulunuyor. Ancak FCA, 2020’den bu yana kayıt için 291 başvuru aldığını ve bunlardan sadece 38’inin onaylandığını açıkladı. Bu da kayıt başvurularının yaklaşık %13’ünün kabul edildiği anlamına geliyor.

Ayrıca, PayPal Birleşik Krallık’taki müşterileri için kripto işlemlerini durdurmuş durumda ve FCA gerekliliklerine nasıl uyum sağlayacağını araştırıyor. Benzer şekilde, Dubai merkezli kripto para borsası Bybit, “mevzuat değişiklikleri” nedeniyle Eylül ayının sonlarında İngiltere’deki tüm hizmetlerini askıya almıştı.

Son dakika gelişmesi... Merkez Bankası'ndan 'kripto para' açıklaması