Steven Soderbergh’in NFT Finansmanlı Film İçin Küresel Anlaşma İmzaladı!

İspanyol film yapımcısı Miguel Faus’un yönettiği “Sessiz Hizmetçi” adlı ilk uzun metrajlı film, dünya prömiyerini Tallinn Kara Geceler Film Festivali’nde yapacak. Bu film, NFT’lerin satışı ile finanse edilen “The Quiet Maid” adlı yeni uzun metrajlı bir filmin dünya çapında bir satış anlaşması imzaladığı haberiyle dikkat çekiyor.

Miguel Faus’un önceden “Calladita” olarak adlandırılan bu sosyal hiciv filmi, dünya satış haklarını Madrid’de düzenlenen Iberseries endüstri konferansında Ibero-Amerikan eğlence şirketi FilmSharks’a sattı. Anlaşma, ilk olarak Deadline tarafından duyuruldu. “Sessiz Hizmetçi”, Katalonya kıyısında zengin ve potansiyel olarak aldatıcı bir İspanyol ailesi için çalışan Kolombiyalı bir hizmetçinin hikayesini konu alıyor. Film, geçen yıl festival turu yaparken, Miguel Faus tarafından yapılan bir kısa film olan “Calladita”dan uyarlandı. Faus, bu hikayenin uzun metrajlı versiyonunu finanse etmek için 15 dakikalık filmi NFT geçiş kartları ile satışa çıkardı. NFT’ler başarılı oldu ve 750.000 dolarlık bir üretim bütçesi topladı; sahiplerine, filmin prodüksiyonuna merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) aracılığıyla erişim ve kontrol imkanı sundular.

Ocak ayında, “Ocean’s Eleven” yönetmeni Steven Soderbergh, Miguel Faus’a filmi tamamlamak için yardımcı olmak amacıyla Decentralized Pictures ile kurulan bir fon aracılığıyla 100.000 dolar ödül verdi. Faus, blockchain destekli finansmanla başarılı bir şekilde filmini tamamladı ancak projenin teknoloji tarafından sınırlı olduğuna ve sanatsal kaliteyi belirleyemediğine inanıyor.

Faus, “Filmin başarısı sadece yenilikçi ve merkezi olmayan bir finansman yöntemi ile ilgili değil.” dedi ve ekledi: “Artık izleyiciye ulaşmalı ve onları etkilemelidir, film nasıl finanse edildiği önemli değil.”

"Sessiz Hizmetçi"den sanat eseri (kırpılmış).  Resim: Miguel Faus