Bloomberg Analisti: ETF Onayı İçin En Az 3 SEC Komisyon Üyesi Gerekiyor!

Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Bitcoin spot ETF’lerinin onaylanması konusunda en az 3 SEC komisyon üyesinin destek verdiğini ifade etti.

Balchunas, “Personel, (SEC başkanı Gary) Gensler’in rehberliği altında, ihraççılarla aylarca, hatta tatillerde bile çalıştı.” dedi ve ekledi: “Ve diğer iki komisyon üyesinin de onaya hazır olduğunu zaten biliyoruz, yani 3 tane var.” Bitcoin spot ETF’lerinin onaylanması için 5 komisyon üyesinden en az 3’ünün destek vermesinin yeterli olacağını vurguladı.

Balchunas’ın açıklamaları, Matrixport’tan Markus Thielen’in farklı görüş yazılarına cevaben geldi. Thielen’in bir yazısında ETF’lerin onaylanacağı, diğerinde ise reddedileceği belirtilmişti.

Ancak Thielen daha sonra görüşünü değiştirerek, başarılı tahminler yapmak amacıyla değil, reddedilme ihtimalini savunmak için fikrini değiştirdiğini iddia etti. Thielen, “Raporum, ihraççıya ya da SEC’in içeriden gelen yorumlarına dayanmıyor. Açıkçası bu büyük oranda fikir birliğinin dışında. SEC’in raporu reddedeceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olanlar, onay alma olasılığının %90 olduğunu belirtiyor. Bugün SEC’in, onaylanabilecek borsalarla toplantı yapacağı bildirildi. İlk kez bir muhabir üç komisyon üyesinin lehte olduğunu söyledi ancak tam buluşma zamanı net değil.

Üç komisyon üyesinden ikisi Cumhuriyetçi olduğu için onay vermeleri bekleniyor. Başkan Gensler, Joe Biden tarafından atandı ve daha önce mahkemenin fiilen onaylama emri verdiğini ifade etmişti.

Eğer üç komisyon üyesi de lehte oy kullanırsa, bugünün sonunda duyurulabilecek bir kararla süreç neredeyse tamamlanmış olacak.

BlackRock, bugün ETF’lerini spot Bitcoin ile tohumluyor. Bazı sahte haberler 5 Ocak’a kadar taşınacağını iddia etti, ancak resmi kaynaklara göre bugün ETF’nin tohumlandığı doğrulanmış durumda ve BlackRock’un uygulamasında bir değişiklik bulunmuyor.

Bloomberg ETF IQ - Bloomberg