Brezilya 2024 Yılına Kadar Dijital Para Çıkarmayı Planladığını Duyurdu !

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, ekonomilerine yardımcı olmak için blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için çabalıyorlar. Kripto para birimlerinin artan şekilde benimsenmesi, birkaç merkez bankasını kripto tarafından sunulan itibari para alternatiflerini araştırmaya sevk etti. Banco Central do Brasil Başkanı Roberto Campos Neto geçtiğimiz günlerde merkez bankasının 2024 yılına kadar bir merkez bankası dijital para birimini tanıtmayı planladığını duyurdu. Campos Neto‘nun duyurusu  dijital dünyada veri güvenliği ve korunmasına ilişkin  yakın tarihli bir seminerde geldi. Başkan Neto’ya göre, ilk adımlar arasında finans kuruluşlarıyla birlikte yürütülecek bir pilot program yer alıyor. Bunu planlanan CBDC’nin daha geniş kullanımı izleyecektir.


 “Bu dijitalleştirilmiş, ücretli, entegre sistemin dahil edilmesiyle birlikte insanların finans dünyasında gelişmelerine ve dahil olmalarına çok yardımcı olacağını düşünüyorum” diye ekledi. Brezilya merkez bankasının başkanı, dijital varlıkların ve CBDC’lerin tanıtılmasının diğer şeylerin yanı sıra daha fazla kapsayıcılık, daha düşük maliyetler ve etkili risk yönetimine yol açacağından emin. Bu yılın başlarında Mart ayında, Güney Amerika ülkesi CBDC’sini geliştirmeye başlamak için önemli adımlar atmıştı. Brezilya medya kuruluşu Poder360 tarafından hazırlanan bir habere göre, Brezilya Merkez Bankası Dijital Gerçek” olarak adlandırılan Brezilya CBDC’sini geliştirmek için dokuz ortak seçmişti.

Bunlar arasında Latin Amerika’nın en büyük kripto borsası Mercado Bitcoin, popüler DeFi protokolü Aave ve Banco Santander Brasil yer alıyor. Bu seçimler Brezilya merkez bankasının Digital Real’in gelişimi için aldığı 47 teklif arasından yapıldı30 Kasım’da Brezilya Ulusal Kongresi’nin alt meclisi  ülkede bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerinin kullanımını yasallaştıracak bir yasayı onayladı . Bu hareket, kripto alanında faaliyet gösteren Brezilya firmaları için çok ihtiyaç duyulan yasal netliği sağladı.