BTC ETF’leri: GBTC’ye 1 Haftada 1 Milyar Dolarlık Giriş!

Bitcoin’e olan kurumsal ilgi artarken, Grayscale’in yüksek ücretlerle yaptığı para çekme işlemlerine rağmen likidite artışı gözleniyor. Perakende yatırımcılar Bitcoin biriktirerek merkeziyetsizliği artırırken, balinalar daha az ilgi gösteriyor. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saatte %1,28 artışla şu anda 67.093 dolar değerinde olan bir haftalık düşüşün ardından toparlanmaya başlıyor.

Ek olarak, 17 Mayıs’ta Farside Investors, Grayscale’in spot Bitcoin ETF’si (GBTC) için 31,6 milyon dolarlık giriş olduğunu ve GBTC’nin şu anda 18 milyar dolardan fazla varlığı yönettiğini bildirdi. Grayscale, Ocak ayında tröstten spot ETF’ye geçişinden bu yana büyük zorluklarla karşılaştı. Ancak art arda üç gün süren girişler, GBTC için bir nimet oldu. Yatırımcılar arasında GBTC’nin olumlu görünümünü gören bir X (eski Twitter) kullanıcısı @osf_rekt, “Bu geçiş, büyük ölçüde diğer seçeneklere göre daha yüksek ücretler nedeniyle 17 milyar doların üzerinde para çekme işlemiyle sonuçlandı,” dedi.

Ek olarak, son iki yılda kripto endüstrisindeki bir dizi iflas, şirketleri alacaklı yükümlülüklerini yerine getirmek için fon çekmeye zorladı. İlginç bir şekilde, 15 Mayıs’ta BlackRock’un iShares Bitcoin Trust (IBIT) dışındaki tüm spot Bitcoin ETF’leri giriş bildirdi.

Eş zamanlı olarak, benzer bir günde Grayscale’in GBTC’si bir hafta içinde ilk girişini kaydetti ve 27 milyon dolar elde etti. Bu, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgi göstererek likidite getirdiğini, kripto balinalarının ise daha az hevesli olduğunu gösteriyor. Bu perakende birikimi eğilimi, daha fazla ağ merkezileşmesini teşvik ederek uzun vadede Bitcoin’e fayda sağlayabilir.

Mayıs ayının spot Bitcoin ETF’lerine yönelik pozitifliğini vurgulayan Bloomberg Kıdemli Analisti Eric Balchunas şunları kaydetti: “Bitcoin ETF’leri iki hafta boyunca 1,3 milyar dolarlık girişle sağlam bir performans sergiledi, bu da Nisan ayındaki olumsuz akışların tamamını dengeleyerek lansmandan bu yana net +12,3 milyar dolarlık yüksek sınıra geri döndürdü. IMO’nun bu anahtar numarası, girişleri ve çıkışları netleştiriyor (ki bunlar normaldir).”

OSF'nin BTC ETF hakkındaki tweet'i