CFTC, BitMEX’İ Soruşturuyor

Bloomberg’in geçtiğimiz saatlerde yapmış olduğu bir haberin detaylarına göre, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), kripto para türev borsası olarak geçen Bitmex’in ABD’li kullanıcıların platformda işlem yapmasına izin vererek kuralların önüne geçip geçmediğini araştırıyor. Farklı kaynaklardan aldığımız detaylara göre bu inceleme aylarca sürebilir.

Dünyanın en büyük Bitcoin ticaret platformları arasında yer alan Bitmex, 2018 yılında Kanadalı regülatörlerden almış olduğu bildirimin ardından, platformu Kuzey Amerikalı kullanıcılara tamamen kapatmıştı. Son dönemlerde ABD’li regülatörler kripto para piyasasını resmen etkisi altına almış durumda. Son olarak hatırlıyoruz ki 1 Eylül tarihinde gelen bir bildiri ile Binance, ABD’li kullanıcılara hizmet vermeyi sonlandıracağını söylemişti. Binance ABD üzerinde kullanıcılara hizmet vermek için Binance US platformunu kurmuştu.

Buna ek olarak geçtiğimiz sene içerisinde BitMEX’e benzer şekilde kripto paralarla kaldıraçlı işlemlerin yapılabildiği diğer bir büyük platform olan 1Broker’a FBI tarafından el konulmuş ve platform tamamen kapatılmıştı. Bu platform ayrıca Türkler tarafından da sıklıkla tercih ediliyordu.