Donald Trump Kendini Kripto Başkanı Olarak Adlandırıyor !

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, San Francisco’daki bir bağış toplama etkinliğinde kendisini “kripto para başkanı” ilan etti. Teknoloji girişimcileri David Sacks ve Chamath Palihapitiya’nın ev sahipliği yaptığı etkinlikte 12 milyon dolar toplandı. Etkinlik, Sacks’ın lüks Pacific Heights semtindeki evinde düzenlendi. Trump, Demokratların kripto endüstrisini düzenleme çabalarını eleştirerek, kriptoyu Amerika için önemli bir araç olarak gördüğünü ve onu son derece desteklediğini yineledi.

Kripto endüstrisi, düzenleyici incelemelerle mücadele ederken ABD’li politikacıları giderek daha fazla etkiliyor. 2022’de büyük kripto firmalarının iflasları yatırımcıları korkuttu ve yaygın dolandırıcılık ve suiistimalleri açığa çıkararak milyonlarca kişinin büyük mali kayıplara uğramasına yol açtı. Bu sorunlara rağmen Trump hâlâ sektörü sevdiğini iddia ediyor. Ancak, herhangi bir spesifik politika ayrıntısı sağlamadığını belirtmekte fayda var.

2022’de Başkan Joe Biden, “dijital varlıkların sorumlu bir şekilde geliştirilmesini” sağlamak için bir yönetici emri imzaladı. Bu, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu gibi düzenleyicileri kripto endüstrisindeki risklere yönelik yönergeler oluşturmaya çağıran raporlara yol açtı. Biden yönetimi, kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeve geliştirmek üzere Kongre ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu ifade etti. Beyaz Saray sözcüsü Robyn Patterson, Biden yönetiminin dijital varlıklarda inovasyonu desteklerken tüketicileri yeni teknolojilerle bağlantılı risklerden korumayı amaçladığını belirtti. Bu pozisyon, Trump’ın yeniden seçilmesi halinde “Biden-Gensler’in kriptoya karşı haçlı seferi” olarak adlandırdığı şeyi durdurma vaadiyle çelişiyor.

Liberal duruşuyla bilinen San Francisco’da birçok risk sermayedarı ve kripto yatırımcısı, bağış toplama etkinliğinde Trump’ı desteklemek için bir araya geldi. Biden’ın aşırı düzenlemelerini temel neden olarak gösterdiler. Bağış toplama etkinliğine Coinbase yöneticileri ve Gemini’nin kurucuları Winklevoss ikizleri de dahil olmak üzere kripto endüstrisindeki önemli isimler katıldı.

David Sacks ve Chamath Palihapitiya, özellikle Bitcoin olmak üzere kripto yatırımları hakkında seslerini yükselttiler. Sektörün Trump’a desteği, FTX’in çöküşü ve Terra-Do Kwon fiyaskosu gibi piyasadaki son çalkantılara rağmen geliyor. FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, müşterilerden hırsızlık yapmak ve parayı ABD’deki siyasi kampanyalara 100 milyon doların üzerinde bağış yapmak için kullanmaktan suçlu bulundu. Do Kwon da Karadağ’da ABD veya Güney Kore’ye iadesini bekliyor. Trump’ın kampanyası iki hafta önce kripto para birimi bağışlarını kabul edeceğini duyurduğunda, bunu ABD finans piyasaları üzerindeki “sosyalist hükümet kontrolüne” karşı bir duruş olarak nitelendirmişti. Trump, “Biden’ın vekili Elizabeth Warren, kripto para birimine yönelik bir saldırıda, Amerikalıların kendi finansal seçimlerini yapma hakkını kısıtlamak için ‘kripto karşıtı bir ordu’ kurdu” dedi.

Nebraska, Maryland ve Batı Virginia'da Trump ile Biden rahat kazandı - Son  Dakika Haberleri