Japonya Gerçekleşmemiş Kripto Karları İçin Kurumlar Vergisini Kaldırıyor!


Yerli şirketler, kripto para birimlerinden elde ettikleri gerçekleşmemiş kazançlar üzerinden önceki vergi yükümlülüğünden sadece varlıklarını sattıklarında muaf tutulacaklar.

Japon Bakanlar Kurulu’nun ulusal vergi rejiminde dijital varlıklar için bir revizyonu onaylamasının ardından, Japon firmalarının gelecek yıl Nisan ayından itibaren kripto para birimlerinden elde edilen gerçekleşmemiş kazançlar üzerinden vergi ödemeyecekleri bildiriliyor.

Yerel haberlere göre, Japonya hükümeti, kabine toplantısının ardından 22 Aralık’ta yeni vergi reformunu açıkladı ve bu değişiklikler, Japonya’nın mali yılının başlangıcı olan 1 Nisan 2024 için belirlendi.

Öncesinde, şirketlerin elinde tuttukları ve üçüncü taraflardan aldıkları kripto para birimlerinin, şirketin kripto para birimini satıp satmamasına bakılmaksızın piyasa değeri ile defter değeri arasındaki farka göre raporlanması gerekiyordu.

Ancak şimdi şirketler, perakende yatırımcılar gibi yalnızca kripto para satışlarından elde edilen karlar üzerinden vergilendirilecekler. Hükümet, 2024 vergi reformu taslağının ayrıntılarını ilk olarak 14 Aralık’ta yayınlanan bir belgede duyurdu.

Ülkenin Finansal Hizmetler Ajansı ise ilk kez 31 Ağustos’ta gerçekleşmemiş kripto para karlarının vergilendirilmesine ilişkin bir plan ortaya koymuştu.

Japonya'dan kripto para halka arz kanunu hazırlığı | Ekonomi Haberleri