SEC Ethereum ETF Kararını Erteledi: Kripto Analisti Yükseliş Bekliyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) ile ilgili kararını Mayıs 2024’e kadar erteleyerek piyasada tahminlere neden oldu. Bu gecikme, kripto analisti Pentoshi’nin lansman yaklaştıkça satışların azalacağı ve alımların artacağı yönünde bir tahminde bulunmasına yol açtı. Ethereum’un “2,7xx$” ile “3,4k$” fiyat hedefleri bu artan heyecanın ortasında belirlendi.

SEC, çeşitli Ethereum ETF tekliflerine ilişkin kararını erteleyerek kripto piyasasında büyük bir beklenti yarattı. Bu teklifler arasında Hashdex Nasdaq Ethereum ETF, Grayscale Ethereum Futures ETF, VanEck spot Ethereum ETF ve ARK Invest spot Ethereum ETF bulunuyor. 18 Aralık 2023’teki düzenleyici başvurularında bu gecikme ortaya çıktı.

Pentoshi gibi bilinen bir kripto analisti, Ethereum ETF’sinin potansiyel etkisini Bitcoin ETF’lerinin geçmiş durumuyla karşılaştırarak değerlendiriyor. Özellikle, Bitcoin’in 25.000 ila 28.000 dolar arasında işlem gördüğü dönemde Bitcoin ETF’lerine olan iyimserliğini hatırlatıyor. Pentoshi, bu durumdan yola çıkarak Ethereum ETF’lerinin olası etkilerine dair bir bakış açısı sunuyor ve 2024’te beklenen Ethereum ETF’leri için olumlu bir tablo çiziyor.

Pentoshi, Ethereum ETF’sinin yaklaşan lansmanıyla ilgili piyasa davranışını öngörmek için oyun teorisini kullanıyor. Beklentilere göre, ETF lansmanı öncesinde Ethereum talebinde bir artış ve bu durumun Ethereum fiyatlarında yükselişe sebep olması bekleniyor.

Analizlerine dayanarak Pentoshi, Ethereum için lansman sırasında “2,7xx$” ile “3,4 bin $” fiyat aralıklarını öngörüyor. Bu tahminler, Ethereum’un ETF lansmanıyla birlikte bu fiyat seviyelerine ulaşabileceği umudunu yansıtıyor.

What is Ethereum? Explained With Features and Applications | Simplilearn