SEC ETF Onayı İçin Son Değişiklikleri İstiyor!


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ocak ayındaki önemli karar öncesinde Bitcoin ETF’leri için son değişikliklerin yapılması için bir tarih belirliyor.

Bitcoin ETF tekliflerine son bir kez göz atan SEC, mali düzenleyici otoritenin nihai değişiklikler için son tarih olarak 10 Ocak 2024’ü belirlediğini bildiriyor. Önümüzdeki bu tarih, SEC’in ilk Bitcoin Spot ETF başvurusunu onaylaması veya reddetmesi için belirleyici bir noktayı temsil ediyor.

SEC yetkilileri, bu önemli karar öncesinde BlackRock, Grayscale Investments ve 21 Shares gibi en az yedi başvuru sahibi şirketin temsilcileriyle bir araya geldi. Bu görüşmelerde, mali gözlemcinin en az iki firmaya nihai değişiklikleri 29 Aralık’ta teslim etmeleri için talimat verdiği belirtiliyor.

Raporlara göre, SEC başvuru sahiplerine, belirlenen son tarihi karşılayamayan firmaların Ocak ayındaki olası ETF onayı dalgasının dışında kalabileceklerini söyledi.

Önümüzdeki kararın, SEC’in kripto spot ETF’lerine ilişkin tutumunda kritik bir etkisi olabilir. SEC’in, bu tür varlıklara yatırım yapmak için sadece nakit kullanımını gerektiren katı talepleri bulunuyor. Düzenleyici kurumun bu tavrı, kripto varlıklarını geleneksel varlıklarla eşitlemediği şeklinde yorumlanıyor.

SEC’in ilk Bitcoin ETF’sini onaylama kararı, geleneksel finans dünyası ile dijital varlık sektörü arasındaki dinamikleri değiştirerek, dijital varlıkların daha geniş çapta kabul görmesine yol açabilir.

Bitcoin ETF İçin Kritik Tarih Geliyor: Cuma Gününe Dikkat!