Bitrace Raporu: Stablecoin ve Kara Para Aklama Stratejileri

Yasadışı yollarla elde edilen stablecoin’ler, nasıl temizlendiğine bağlı olarak yüksek veya düşük fiyatlarla satılabilir.

Blockchain araştırmacısı Bitrace, Tether ile yapılan işlemlerde kara para aklama yöntemlerinin bazen stablecoin fiyatlarında değişiklik yarattığını tespit etti.

Örneğin, USDT (Tether), koşullara bağlı olarak piyasa fiyatının üstünde veya altında satılabilmektedir. Wu Blockchain’in 26 Aralık’ta Medium’da yayınladığı rapora göre, Bitrace, stabilcoin ile kara para aklamanın iki senaryosunu özetledi. “Artış” durumunda, suçlular stabilcoin’i piyasa fiyatından satarak kara parayı aklar ve daha sonra şişirilmiş bir fiyattan geri alarak aradaki farkı aklama hizmetleri için kullanabilirler.

Bitrace raporunda, yasa dışı USDT işlemlerinin stabilcoin’in fiyatını 8 ila 10 Çin yuanı (RMB) seviyelerine çekebileceği belirtiliyor. Bu rakam, bu yazının yazıldığı sırada 7 RMB’nin yaklaşık olarak 0,98 ABD dolarına karşılık geldiği bir zamanda geçerli.

Diğer bir senaryo olan yasa dışı “aşağı doğru” işlemlerde ise, stabilcoin, meşru amaçlarla olmasına rağmen kapsamlı AML/KYC önlemlerinin bulunmadığı platformlarda kullanılabilir. Bu durumda, USDT ödeme amaçlarıyla çeşitli platformlarda kullanılabilir ve hatta çalışanlara maaş ödenmesi gibi çeşitli kullanım alanları bulabilir. Ancak zayıf AML/KYC doğrulaması nedeniyle, “aşağı yönlü” stabilcoin satıcıları, kripto hesaplarının “tersine donma” riskiyle karşı karşıya kalabilirler ve bu durumda USDT indirimli olarak satılabilir.

Bitrace, örneğin, Tether ve OKX platformu tarafından dondurulan USDT’yi izledi ve suç grubunun bu stabilcoin’i daha merkezi ticaret platformlarına, ödeme platformlarına ve hatta çevrimiçi kumar platformlarına aktardığını belirledi.

A BITRACE | Bitrace