Grayscale SEC’e Spot Bitcoin ETF Başvurusu Yaptı!

Grayscale şirketi, GBTC fonunu ETF’ye dönüştürme sürecinin bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeni bir spot Bitcoin ETF başvurusu yaptı.

Kripto para yatırımlarına odaklanan Grayscale şirketi, GBTC fonunu ETF’ye dönüştürme sürecinin bir parçası olarak SEC’ye yeni bir spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu.

Bu başvuru, önceki GBTC fonunu ETF’ye dönüştürme isteği SEC tarafından reddedildikten sonra Grayscale lehine bir ABD mahkemesi kararı alınmasının ardından geldi. Şirket, bu yeni başvuruyu S-1 dosyasının özet versiyonu olan S-3 formatında sundu.

Grayscale, S-3 dosyasının, daha önce sunulan kapsamlı S-1 dosyasının kısa bir özeti olduğunu belirtti. Şirket, Ocak 2020’den bu yana sunulan hisselerinin 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası altında kayıtlı olduğunu vurgulayarak S-3 formunu kullanma hakkına sahip olduğunu açıkladı. Yeni başvuruya göre Grayscale, GBTC fonunun hisselerini NYSE Arca’da GBTC sembolü ile listelemeyi amaçlıyor.

Bloomberg analisti James Seyffart, bu başvurunun önemini vurgulayarak GBTC’nin Ocak 2020’den bu yana SEC’ye raporlar sunduğunu, bu nedenle bu başvurunun diğerlerinden farklı olduğuna işaret etti.

Birkaç gün önce, Grayscale ile SEC arasındaki devam eden dava konusunda bir dönüm noktası yaşandı. SEC’nin dava konusunu temyiz etmeme kararı almasının ardından, bazı uzmanlar Grayscale’in GBTC fonunun ETF olarak onaylanma olasılığının arttığını belirtti.

Grayscale’in Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, yakın tarihlerde yaptığı açıklamada, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının yakın olduğunu ifade etti.

Grayscale Confirms Plans to Convert GBTC into a Bitcoin ETF