SEC Ripple CEO’su ve Başkanı’na Karşı Suçlamaları Düşürdü!

Düzenleyici kurum, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen’i XRP işlemleriyle ilgili federal menkul kıymet ihlali davasının sanıkları olarak dahil etmişti. Ancak şimdi kurum, sadece merkezi Ripple davasını takip ettiğini belirtiyor.

Ripple’ın üst düzey liderleri, federal mahkemelerde yıllarca süren menkul kıymet ihlali suçlamalarından aklandı, bu da genel davayı sonuca yaklaştırarak potansiyel temyize yönlendirdi.

Bu dava, kripto endüstrisi ile SEC arasındaki güvenlikle ilgili anlaşmazlığın öncülerinden biri olarak kabul ediliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), artık Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve İcra Kurulu Başkanı Chris Larsen’in şirkete XRP işlemlerinde federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etme, gelecek yıl için planlanan bir denemeyi iptal etme ve kripto parayı verme konusunda yardım ve yataklık ettiği iddialarını takip etmeyeceğini açıkladı. Ripple, bu uzun süredir devam eden davada bir zafer daha elde etti ve düzenleyiciyi federal yargıcın kararına itiraz etmeye yaklaştırdı.

Garlinghouse açıklamasında, “Chris ve ben yaklaşık üç yıldır, asılsız iddialarla suçlayan politik bir düzenleyicinin hedefi olduk” dedi. “SEC, suçluları aramak yerine offshore borsalarda politik çıkarlar sağlamaya çalıştı. Ripple, Temmuz ayında, federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etmediği kararıyla bir zafer elde etti. Ancak yargıç, şirketin federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini belirttiğinde Ripple için kısmi bir zafer elde edildi.

Perşembe günkü başvuruda, SEC ve Ripple arasındaki tartışmaların devam edeceği belirtildi. Benzer şekilde, düşürülen masrafların, gelecek Nisan ayında görülecek olan kurumsal satışlarla ilgili olduğu ifade edildi.

Başvuruda, “SEC ve Ripple, davada bekleyen sorunla ilgili potansiyel bir brifing programı üzerinde görüşmeyi ve görüşmeyi planlıyor – Ripple’ın Kurumsal XRP Satışına ilişkin Bölüm 5 ihlallerine karşı hangi çözümlerin uygun olduğu” denildi.

SEC sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. Ripple ise başvuruyu bir “teslimiyet” olarak tanımladı ve orijinal davayı “saçma tiyatro” olarak nitelendirdi.

Haberin ardından XRP’nin fiyatı %4.1 artarak 0.51 dolara yükseldi.

Bu ayın başlarında, SEC’in Ripple davasındaki mahkeme kaybına itiraz etme girişimi, diğer sorunlar yargılama süreci sürerken reddedilmişti.

SEC'in yanlış karar söylemi, Ripple'ı (XRP) nasıl etkileyebilir? • Coinkolik