HSBC’nin Tehlikeli Açıklaması

HSBC BANKASI BİTCOİN YATIRIMCILARININ HESAPLARINI ENGELLİYOR !
HSBC Bankası’nın Bitcoin ile yatırım yapanların karlarını yatırmalarına izin vermeme kararı aldığını The Times’ın yaptığı haberle şok gelişmelere sebep oldu.
Bitcoin’in 2020 sonundan bu zamana kadar yapmış olduğu rekorlar nedeniyle kar elde eden bütün yatırımcılar karlarını alabilmek için bir mücadeleye giriyor. Birçok bankalar Bitcoin borsalarından gelen transferleri kabul etmeyeceğini yayınlayan The Times, yatırımcıların artık Bitcoin transferi yapabilecek bankalar arayışı içerisine düşürdü. HSBC bankası dünya bankaları arasından en büyüklerden biri olmasına rağmen müşterilerinin kripto para cüzdanlarına para yatırmasına izin vermemeye ve hatta kripto para ödemelerini bile işleme almamaya başladı. Tabi ki şuan da sadece HSBC bankası bunu yaparken diğer önde gelen bankalar dijital cüzdanlara transferleri kabul etmeye devam ediyor. Yalnızca bir çok müşterilerinin Bitcoin satın almak ve satmak için kredi kartlarına izin verilmiyor.
Ran Neuner (CNBC sunucusu), bankaların kripto paraları yasaklamaları durumunda kendilerinin zararda olacaklarını söyledi.
Hesaplara Engelleme Geliyor.
İngiltere de şiddetli şekilde kripto para karşıtlığını en büyük bankacılık kurumları yapıyor. U.Today’in bildirdiği raporda, HSBC ve Barclays, bir İngiliz trader’in kripto para borsasında işlem yaptıktan sonra hesabını engellediği ortaya çıktı.
Bankaların bunu yapmalarındaki sebeplerini kara para aklama olaylarının genellikle kripto paralar üzerinden daha kolay olduğunu ve buna engel olmak için yapılan bir tedbir olduğu kanaatindeler. Bu bahaneyi sunmaları aşikar olmakla beraber kripto para karşıtı olduklarını tam belirtmemek için bu bahaneye sığınmış gibi gözükseler de unuttukları bir şey var. Eylül ayında sızan FinCEN dosyalarına göre 2 trilyon doların üzerinde para aklamasına yardımcı olan bankalar arasında HSBC, JPMorgan Chase ve diğer bankalar geliyor.