MicroStrategy BTC Alımlarına Devam Ederken ARK Invest BITO’yu Aldı!

Bitcoin’in (BTC) önde gelen kurumsal sahiplerinden biri olan MicroStrategy (MSTR), Çarşamba günü varlıklarını artırarak yaklaşık 615.7 milyon dolara karşılık gelen 14,620 BTC satın aldı. Şirketin CEO’su Michael Saylor, şirketin bitcoin’i kişi başına ortalama 42,110 dolardan satın aldığını Twitter üzerinden duyurdu. Bu son alım, MicroStrategy’nin toplam varlıklarını 5.9 milyar dolar değerinde yaklaşık 189,150 BTC’ye yükseltti; bu da BTC başına ortalama 31,168 dolar fiyatla alındığı anlamına geliyor. MicroStrategy, bitcoin almaya Ağustos 2020’de başlamıştı ve son satın alma işlemi, geçen ay yaklaşık 608 milyon dolar değerinde 16,130 BTC alımıyla gerçekleşmişti.

Diğer bir gelişme olarak, ARK Invest, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) kalan varlıklarını satmasının ardından dün ProShares Bitcoin Strateji ETF (BITO) adlı 4.3 milyon hisseyi satın aldı. ProShares hisselerinin değeri, kapanış fiyatlarına göre 9.2 milyon doları buldu. Cathie Wood’un yatırım şirketi ayrıca e-posta yoluyla gönderilen bir işlem bildirimine dayanarak 27.6 milyon dolar değerinde Coinbase (COIN) hissesi sattı ve 20,000 hisse ile Ark 21Shares Aktif Bitcoin Gelecek Stratejisi ETF’sini aldı. ProShares, Ekim 2021’de ABD’nin ilk bitcoin bağlantılı ETF’si olarak işlem görmeye başlamıştı ve şu anda ARK Yeni Nesil İnternet ETF’si (ARKW) içinde altıncı en büyük holding konumunda bulunuyor.

Bitcoin, güçlü bir destekle ilerleyerek 2023’ün son üç aylık opsiyon dönemine doğru 40,000 doların üzerinde seyrediyor. Cuma günü saat 08:00 UTC’de, kripto borsası Deribit’te BTC’ye bağlı 7.7 milyar dolar değerindeki şaşırtıcı opsiyonların ve Ethereum’a (ETH) bağlı 3.5 milyar dolarlık opsiyonların süresi dolacak. Deribit’in baş ticari sorumlusu Luuk Strijers, “Toplamda 11 milyar doların üzerinde bir miktar, Deribit’in şimdiye kadarki en büyük vadesi olacak. Bunun neredeyse 5 milyar dolarlık kısmı nakit olarak sonlanacak ve bu durum, ortalamanın üstünde bir riskten korunma ve ticaret faaliyeti anlamına gelebilir,” şeklinde CoinDesk’e açıklamalarda bulundu.

MicroStrategy Plans to Acquire More Bitcoin Despite its Price Movement -  Bitcoinsensus