Mike Novogratz 2023 Yılında Spot Bitcoin ETF’lerinin Onaylanmasını Bekliyor!

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, SEC’in Grayscale’e karşı açtığı davada temyize gitmemesinin önemli bir değişikliğe işaret edebileceğini belirtti. 18 Ekim’de verdiği bir röportajda, spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) yakında onaylanacağına dair güvenini ifade ederek, “Evet, onaylanacak” dedi.

SquawkBox’ta konuşan Novogratz, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu tür ETF’lere karşı tutumunda algılanan değişimi vurguladı. CEO’ya göre SEC ile yapılan diyalogda önemli ilerlemeler kaydedildi ve bu da yakın gelecekte, potansiyel olarak 2023’te bir onayın işareti olabilir.

Novogratz, SEC’in Grayscale ile olan hukuki mücadelesinde temyize gitmeme kararını önemli olarak değerlendirdi ve bu kararın büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Karar hakkında şunları söyledi:

“Yargıç dedi ki… vadeli işlem ETF’niz var ve siz nakit ETF’nizin olamayacağını söylüyorsunuz. Bu, entelektüel olarak sıfır mantıklıdır. Ve bence bu SEC’i geri adım attı. Ve bence Gensler’in bir galibiyete ihtiyacı var; mantıklı bir şey yapması konusunda muazzam bir baskı var. Amerikan kamuoyu bunu istiyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, kamuoyu önünde bu işi halledeceğimizi söylüyor… SEC ile olan diyaloğun tamamı doğru yönde ilerliyor gibi görünüyor.

Galaxy Digital CEO’su, duyarlılıktaki temel değişimin ve Bitcoin’in BlackRock gibi kurumsal oyuncular tarafından giderek daha fazla güvenilir bir varlık olarak kabul edilmesinin bu iyimser bakış açısına katkıda bulunduğunu öne sürdü.

Ayrıca Novogratz, Bitcoin ETF onay sürecine ilişkin kamuya açık başvuruların ve yorumların daha yapıcı hale geldiğini, bunun da SEC’in Bitcoin ETF’leri hakkındaki yaklaşımının temelden değiştiğini ima etti. Bununla birlikte, Novogratz’ın tahminleri bağlam içinde ele alınmalı. Eleştirmenler, Bitcoin’e olan ilgisinin ve onun daha geniş kabul görmesinin görüşlerini etkileyebileceğini savunuyor. Ancak, spot Bitcoin ETF’nin onaylanması konusunda algılanan bir ivme oluşuyor.

Novogratz ayrıca piyasanın bu tür bir onaya muhtemelen olumlu yanıt vereceğini ve bunun Bitcoin’in değerinde potansiyel bir artışa işaret edeceğini belirtti. Bu potansiyel artışın yalnızca spekülasyon olmadığını, büyük oyuncuların, örneğin BlackRock, Invesco ve Fidelity’nin kararlılığıyla desteklendiğini vurguladı.

Billionaire Mike Novogratz Says He Was 'Darn Wrong' on Risks of Crypto  Leverage - Bloomberg