Elon Musk Tesla’nın Bitcoin Varlıklarını Açıklayacak!

Kripto piyasası, Bitcoin spot ETF lansmanına dair yanlış raporlarla sarsıldığı bir haftada, Elon Musk ve Tesla’nın yeni bir sürprize hazırlandığı bir dönemde bulunuyor. Elektrikli otomobil devi, bugün 2023’ün üçüncü çeyreğine dair kazanç raporunda Bitcoin varlıklarını açıklamaya hazırlanıyor. Bu olay, dijital varlıklar dünyasında derin etkilere sahip olacak.

Tesla’nın Bitcoin serüveni, şirketin iki yıl önce kripto para birimine 1.5 milyar dolarlık bir yatırım yapması ve araçları için Bitcoin’i ödeme olarak kabul etme niyetini açıklamasıyla büyük bir patlama yarattı. Bu, o dönemde Bitcoin’in piyasa değerini önemli ölçüde artıran bir hamle oldu. Hızla ilerleyen Tesla, 2023’ün ikinci çeyreğinde, Bitcoin alımı veya satımı yapmadığını açıkladığı, 184 milyon dolar değerindeki dijital varlık bakiyesini koruduğunu belirtti.

Daha da önemlisi, bu süre zarfında Bitcoin fiyatı yaklaşık 30.600 dolardan 28.500 dolara düştü. Muhasebe kuralları, varlıkların satılmadığı sürece Tesla’nın kar elde edemeyeceğini belirtiyor. Ancak Bitcoin fiyatlarında keskin bir düşüş olduğunda, muhasebe kuralları bu varlıkların değerinin düşürülmesine izin verebilir.

Tesla’nın en son Bitcoin işlemi, şirketin önceki yılın ikinci çeyreğinde elindeki varlıkların yaklaşık %75’ine denk gelen 30.000 BTC’nin üzerinde bir miktarı 936 milyon dolar karşılığında devrettiği dönemde gerçekleşti.

Kripto topluluğu, Tesla’nın en son Bitcoin varlıklarını güncellemesini heyecanla beklerken, sektör genel olarak dijital varlıkların değerlemesi kadar, dijital varlıklara genel olarak olan duyarlılığı da etkileyebilecek büyük bir değişime hazırlanıyor.

Tesla 2023'te Türkiye'ye hızlı giriş yapacak - Dünya Gazetesi