150 Milyon Dolar Dolandırıcılığı

Yine bir kripto para dolandırıcılığı gündeme bomba gibi düştü. Üstelik bu kez rakam dudak uçuklatıyor. Emtia Vadeli İşlemler Komisyonunun açıklamalarına göre bu dolandırıcılığa İngiltere’deki bir kripto para şirketi imza attı. İddiaya göre bu şirket insanları onlar adına kripto para yatırımı yapacağına söz verdi ancak sözünü tutmadı ve milyon dolarlık bir vurgun yaptı.

İngiltere menşeili Control Finance şirketi aslında 2918 yılında kapanmıştı. Ancak faaliyetlerine el altından devam eden yapılanma bir grup kişi ve kuruma yatırım vaat etti. Geçmişteki işlerine dair soruşturmaları hala tamamlanmamış olan şirket kendisine yatırım yapan yüzlerce kişi ve kurumu dolandırdı. Şirket yatırımcılarına günde minimum yüzde 1.5 kâr vaadi vermişti.

Control Finance isimli şirket yatırımcılarına ayda minimum yüzde 45 kar vaat etmişti. Dolayısıyla kısa sürede rağbet görmeyi de başardı. Üstelik daha fazla kişiye ulaşabilmek adına saadet zinciri tatillerini de uyguladı. Bazı ses getirecek yatırımcılarına ödemeler de yapan şirket güvenilir olduğu izlenimini kısa sürede verdi. Bu sayede yüzlerce kullanıcıya kısa sürede ulaşmayı başardı. Şirket hakkında soruşturma devam ediyor.