Türkiye’de Kripto Para Çılgınlığı

Bir dönem 10.000 Bitcoin yaklaşık 50 TL gibi komik bir rakam yaparken şimdilerde bu rakam 90 milyonu aştı. Kripto para sektörüne ilişkin yapılan bir araştırma da gösteriyor ki Türkiye kripto paranın en çok rağbet gördüğü ülkelerden biri. Yine aynı çalışma gösteriyor ki kötü ekonomi, kısıtlı hak ve özgürlükler ve bankaların kötü hizmet kalitesi insanları alternatif olarak bu para birimlerine yönlendiriyor.

Araştırmaya göre yüzdesel bazda Türkiye kripto para kullanımında birinci. Her beş insandan biri hayatının bir döneminde kripto para kullanımı gerçekleştirdi. Özellikle de 2018 yılında TL’nin ciddi bir değer kaybı yaşaması ülkedeki kripto para kullanımının hızla artmasına yok açtı.

Kripto paralar Türkiye dışında Kolombiya, Güney Afrika, Arjantin, Meksika ve Şili’de çok sık kullanılıyor. Çalışma gösteriyor ki kripto paraya kayan toplumlar genellikle ekonomik krizi yakından tanıyan ve kendi yerel para birimlerine güveni olmayan milletlerden oluşuyor. Bu anlamda kripto para kullanımında birinci sırada yer almak aslında kötü bir süreç yaşandığını gösteriyor.