Bitcoin’de İndikatörler Tansiyon Düşüşü Gösteriyor!


Bitcoin’in fonlama oranı ve üç aylık yıllık baz oranları, yatırımcılara bu sessizliğin öncesi fırtına olabileceği sinyalini veriyor.

Bir kripto analistine göre, iki temel Bitcoin alım satım göstergesi, fiyatın yakında yükselebileceğini işaret ediyor.

Reflexivity Research kurucu ortağı Will Clemente, 7 Mayıs’ta yaptığı bir paylaşımda, “Görünüşe göre bir sonraki adım öncesinde güçleniyoruz” dedi ve Bitcoin’in fonlama ve baz oranlarının, kısa süreli olumsuz okumaların ardından “soğuduğunu” belirtti.

Fonlama oranı genellikle kripto para piyasasındaki trader duyarlılığını izlemek için kullanılır. Borsalar, bu oranı, uzun pozisyonlar alan traderlarla kısa pozisyonlar tercih edenler arasındaki dengesizliği yönetmek için kullanır.

Uzun pozisyonlu yatırımcıların daha baskın hale gelmesiyle, fonlama oranı pozitife dönerek Bitcoin’in fiyatının artacağına olan inançlarını gösterir.

CoinGlass verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada, açık faiz ağırlıklı fonlama oranı %0,0091’dir ve 4 Mayıs’taki -%0,0050’lik negatif orandan toparlanmıştır.

Kripto yorumcusu Crypto Empire, “Fırtına öncesi sessizlik gibi görünüyor,” dedi.

Kripto trader’ı Mister Crypto, 98.000’den fazla takipçisine, “Bitcoin fonlama oranları hala bu kadar düşükken, BTC’nin sıçrama yapması beni son derece yükselişte hissettiriyor,” dedi.

CoinMarketCap verilerine göre, dört günlük bir süre zarfında fonlama oranındaki değişim, Bitcoin fiyatının yüzde 1,11 artarak 62.361 dolara yükselmesiyle geldi.

Ancak, likidasyon verileri bu durumla çelişiyor ve vadeli işlem traderlarının hala düşüş eğiliminde olduğunu ve yakın vadeli bir fiyat düşüşü beklediğini gösteriyor.

Fiyatın 65.000 dolar seviyesine yüzde 3,5 oranında yükselmesi 1,36 milyar dolarlık kısa pozisyonu tasfiye ederken, 60.500 dolara yüzde 3,5 oranında bir düşüş sadece 650 milyon dolarlık long pozisyonu ortadan kaldıracak. Veriler, Bitcoin’in yıllık baz oranının Binance, OKX ve Deribit gibi büyük borsalarda yüzde 5-10 nötr aralığının üst sınırına yükseldiğini gösteriyor.

Yıllık baz oranı, bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi ile Bitcoin’in gerçek fiyatı arasındaki maliyet farkını ölçmenin bir yoludur.

Yatırımcılar genellikle yüzde 10’un üzerindeki oranları nötr-boğa sinyali olarak görürler.